Her Kapıyı Açan Anahtar: Yabancı Dil

Her Kapıyı Açan Anahtar: Yabancı Dil

     Her kapıyı farklı bir anahtar açar. Kişisel ve kültürel gelişmede de sihirli bir anahtara sahip olmak gerekir. Bu sihirli anahtar ise yabancı dil

Ürdün, Suriye Şam’a olan uçuşlara yeniden başlamayı tartıştı
Almanya’da Türk Varlığı Tahdit Altında
Türkiye, ABD liderliğindeki İran karşıtı zirveye katılmıyor

     Her kapıyı farklı bir anahtar açar. Kişisel ve kültürel gelişmede de sihirli bir anahtara sahip olmak gerekir. Bu sihirli anahtar ise yabancı dildir. Yabancı dil ile herkesten bir adım önde olmanız mümkün. Günümüzde yabancı bir dil bilmek bir zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle işverenler eleman alırken bir değil, iki veya üç dil bilme şartını aramaktadır. Dil bilmenin her anlamda faydası çoktur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre; yabancı dil bilmek sizi her anlamda iyi bir dinleyici, yaratıcı ve dile daha duyarlı bir insan haline getirmektedir. Beyninizi geliştirmektedir ve potansiyel Alzheimer hastalığını da geciktirmektedir. Bu yararlarının yanı sıra az sonra söz edeceğim yararları da cankulağıyla dinlemenizde fayda var.


     Farklı kültürler ve ülkeleri tanımak konusunda, bir dil bilmek size büyük bir avantaj  sağlayabilir. O ülke hakkında kaynaklar okuyabilir, birinci kaynaktan konuya sağlıklı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu size iş dünyasında ya da özel hayatınızda avantajlar sağlayabilir.

     Bir dili okumayı, konuşmayı, dinlemeyi veya anlamayı öğrendiyseniz gelirinizde artış var demektir. Dil öğrenmek size bir ev kirası kadar gelir sağlayabilir. Nasıl yani derseniz? Çevirmenlik, rehberlik, özel ders öğretmenliği gibi alanlarda çalışabilirsiniz. Kendi ülke ve kültürünüzü tanıtmak için de yabancı dil çok işe yarar. Örneğin; Siz yabancı bir ülkede olsanız ve o ülkeden bir insan size çay ikram edip sorularınızı saygıyla cevaplarsa, sizde nasıl bir izlenim oluşur? Ülkenize gelen turistlere, ülkeniz hakkında bilgi verebiliyor ve sorularını cevaplayabiliyorsunuz. Bundan daha büyük bir keyif olabilir mi? Şunu da unutmamak lazım. Dil öğrenmek ve bilmek hayat kalitenizi arttırabilir. Dil öğrenirken sabretmeyi, çalışmayı ve zaman yönetimini daha iyi bir şekilde öğrenmek ve uygulamak durumunda kalırsınız. Bu beceriler sadece dil öğrenimin değil, hayatınızın her alanında işinize yarar. Dil bilmenin faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Yabancı dil bilmek kariyerinizde yükselmeniz ya da kariyerinizi değiştirmek konusunda size yardımcı olur, saygınlık kazandırır, sizi kalabalıkta öne çıkarabilir.

     Kısacası bir dili çalışmak ya da bilmek kendi başına güzeldir. Başarma duygusu, kendini geliştirme çabası, size güç katar. Siz yeter ki bir yabancı dil öğrenin. Çabalarınız boşa gitmez.

Yabancı Dil Öğrenmek için en önemli şeyler:

1. Dili neden öğrendiğinizi öğrenin:
Bu açık görünebilir, ancak dili öğrenmek için iyi bir nedeniniz yoksa, öğrenmeye devam etmek için temel motivasyonu kaybedersiniz.

2. Bir ortak bulun:
Öğrenmenizi sağlayacak bir ortak bulmanız gerekiyor.

3 – Kendinizle konuşun:
Bu, aklınızdaki yeni kelimeleri ve kelime öbeklerini ezberlemenizi sağlar ve bir dahaki sefere başkalarıyla konuştuğunuzda güveninizi oluşturmanıza yardımcı olur.

4. Günlük yaşamınızla ilgili dili yapın:
Dilleri yazarak ve genellikle insanlarla başkalarıyla birlikte kullanmak veya bir ülkeye seyahat ederken kullanmak için insanlarla konuşmak isteyen dil öğrenirseniz bunu yapabileceksiniz.