Hayattaki En Güzel Şey

Hayattaki En Güzel Şey

Güzel olanın zor ve karmaşık olduğunu, umarım düşünmüyorsunuzdur. Kim ne derse desin, dünyanın en güzel şeyleri çok basit şeylerin ve sıradan anların

İstanbul Valiliği Suriyeli ‘lere 20 Ağustos’a kadar süre verdi
Jamie Oliver’ın restoran zinciri iflas etti
Dünydaki ilginç kütüphaneler

Güzel olanın zor ve karmaşık olduğunu, umarım düşünmüyorsunuzdur. Kim ne derse desin, dünyanın en güzel şeyleri çok basit şeylerin ve sıradan anların arkasında saklıdır. Uzaya gitmek karmaşık olabilir fakat uzay aracından dünyadaki geceyi izlemek kesinlikle basit ve bir o kadar mükemmel bir şeydir.

Listede uzaya kadar gitmeden tutkuyla sevebileceğiniz, günlük hayattan kaşıklı bardaklı tarif gibi sıradan güzellikler var. Balkonunuza ya da pencerenize birkaç saksı çiçek atmayı unutmayın.

5 yaşında bir çocukla, hayat, uzay ve sihir üzerine yapılan sohbet

Annem ve Babam Artık Kardeşimi Seviyor

Küçük kardeş Hira geldi; hayatımızın bütün dengeleri değişti ? Ben daha yoğun, uykusuz, yemek yapma telaşlı, temizlik takıntılı, kimi zaman sinirli, yeni doğan bebeğimin gazı, emmesi, uykusu, banyosu, kırkı, yirmisi, dişi, ateşi, gelişimi, yemesi derken iyice uçmuşum zaten. Eşim dersen çok yoğun, kimi zaman eve bile gelemiyor.

Ki zaten ve artık daha da çok çalışmak zorunda ? Sohbet etmeyi bırak; birbirimizi göremiyoruz bile. Tek muhabbetimiz “alınacaklar listesi”, Hira’nın doktor kontrolü günleri, Güneş’in psikolojisi. Buna rağmen biz kendi dertlerimizi unutup, Güneş’in kardeş şokunun üzerine yoğunlaşmışız.

Neden mi; çünkü kardeşini kıskanıyor, artık daha az sevileceğini düşünüyor, beni paylaşmak istemiyor, kaygılı, belki de travmalarda, içine kapanmış vaziyette, fevri, sürekli ağlayan, kardeşi ile baş başa kaldığımda kapılardan beni gözetleyen, büyümek istemeyen ağlayan isteyen bir çocuğa dönüştü… Çocuğa bir şeyler oldu ayol, sinirlerim tepemde, gerilmişim iyice! Ne yapsam da ulaşsam ona, ne zaman açacak alıcılarını, ne zaman konfor alanına geri dönecek bu çocuk?

Kimi psikologlar çocuklarda kıskançlık durumunun direkt ebeveyn davranışlarıyla alakalı olduğunu savunur. Yani bir çocuk kardeşini kıskanıyorsa, bunun tek nedeni anne babanın çocuklara karşı davranışı imiş.

Ben bu görüşe yüzde yüz katılmıyorum! Evet, şunu savunabiliriz bence de: Büyük çocukların yanında küçük kardeşi daha fazla sever ya da ilgi gösterirsek, büyük çocuğa olan ilgimizde değişim varsa, hareket ve sözlerimize dikkat etmezsek, sadece ya da genellikle küçük kardeşe yönelirsek bu görüş kesinlikle doğrudur.

Fakat her zaman söylediğim gibi; kıskançlık insani bir duygudur. Sebepleri vardır ve önemli olan, bu duyguyu pasivize edebilmektir. Ayrıca her şeyi anneye yüklemek, annenin üzerine bu denli ağır baskılar yüklemek anneyi psikolojik olarak zor duruma sokarken, bir yandan da kendini yeterli hissedememeye başlar…

Kardeş ilişkisi daha önce de belirttiğim gibi ikili ilişkileri öğrendiğimiz bir deneyim, bir eğitim modeli gibi düşünülebilir bence.

Kardeş demek küçük bir çocuk için (abi, abla için yani) rakip, tahtına göz diken cüretkar, ömrü boyunca sahip olduğu ününe ortak gelen bir insan, belki de ortadan kaldırılması gereken biri olabilirken, öte yandan da ileri ki yaşlarda sosyal ilişkileri, iş ilişkileri, arkadaşlık ilişkileri, ebeveyn ilişkileri ve evlilik ilişkisinde takınılacak tutumuna şekil veren bir konu.

Aynı zamanda bastırılmış duyguların sebeplerinden biri de olabilir. Konu gerçekten çok derin ve bir an önce Kardeş Rekabeti kitabını alıp okumanızı tavsiye ederim.

Güneşli bir günde herhangi bir ağacın altı

Evde pişen ekmeğin kokusu

Denizin sesini duymak

Arkadaşlarla geçirilen kaygısız bir akşam üstü

Tanımadığınız bir hayvanın gösterdiği o yakınlık

Bahçe olmaya karar vermiş cesur ve inatçı bir balkon

Toprağa oturup bir şeyler yemek

Bir yaz günü arabanın penceresinden içeri dolan serin hava

Kendi yaktığın ateşte uzun uzun bir şeyler pişirmek

Yeni demlenmiş sıcak bir bardak çay

Yorgun bir gecenin sonunda eve dönerken radyoda çalan o mükemmel şarkı

Uyumak için temiz yatak çarşafları

Sevdiğin müziği gözlerini kapatıp dinlemek

Çok lezzetli koca bir tabak makarna

Hayatta çok güzel şeyler var.

COMMENTS

WORDPRESS: 0