İran, Hürmüz Boğazı’nda İngiliz tanker ine el koydu

İran, Hürmüz Boğazı’nda İngiliz tanker ine el koydu

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hürmüz Boğazı'nda İngiliz tanker ine el koyduklarını açıkladı. Limana getirilen geminin, evrakları kontrol edilene k

Hamas ve İslami Cihad’dan İsrail’e uyarı: Karşılığını veririz
Davutoğlu: Erdoğan’ın elindeki güç Türkiyeye zarar veriyor
23Haziran İstanbul seçimi kim kazanacak?

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hürmüz Boğazı’nda İngiliz tanker ine el koyduklarını açıkladı. Limana getirilen geminin, evrakları kontrol edilene kadar burada kalacağı belirtildi.

Stena İmpero’ adlı İngiliz petrol tankerinin

İran Devrim Muhafızları tarafından yayınlanan bildiride, Hürmüz Boğazı’nda İngiliz tanker ‘Stena İmpero’ adlı petrol tankerinin alıkoyduğu duyuruldu. Bildiride, “İngiltere’nin Stena İmpero adlı petrol tankeri Hürmüz Boğazı’ndan geçişi sırasında uluslararası kurallara riayet etmediği için alıkonulmuştur” paylaşıldı.

SUUDİ ARABİSTAN’A giden bu İngiliz tanker

Petrol tankerinin rotasının Birleşik Arap Emirlikleri’nin El Fucire limanından Suudi Arabistan’ın El Celil limanı olduğu biliniyor.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANLIĞI’NIN  AÇIKLAMASI

İngiltere Savunma Bakanlığı, İran’ın, Hürmüz Boğazı’nda bir İngiliz tankerini durdurmasına ilişkin daha fazla bilgi edinmeye çalıştıklarını ve durumu değerlendirdiklerini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Körfez’deki olayla ilgili acilen daha fazla bilgi edinmeye çalışıyor ve durumu değerlendiriyoruz” açıkldı .

Türkiye’nin bir yılda ödemesi gereken dış borcu 176 milyar dolara ulaştı

Trump: İngiltere ile birlikte çalışacağız

ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın İngiltere’ye ait bir tankeri Hürmüz Boğazı’nda alıkoymasına ilişkin, “İran’ın sadece sorun yarattığını ve konuyu İngiltere ile görüşeceklerini” belirti.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde basın mensuplarına, İran’ın alıkoyduğu İngiltere tankeriyle ilgili açıklama yaptı.

Konuyu yakından takip ettiklerini vurgulayan Trump, “İran sadece sorun yaratıyor, bu konuyu İngiltere ile konuşacağız.” açıkladı.

bu işler kabul edilemez

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, İran’ın Hürmüz Boğazı’nda 2 İngiliz tankerini alıkoymasının kabul edilemez olduğunu belirterek, seyrüsefer serbestisinin korunmasının gerektiğini ifade etti.

Hunt, yazılı açıklamasında, “Hürmüz Boğazı’nda İranlı yetkililerin 2 gemiyi alıkoymasından son derece endişeliyim.” ifadelerini kullandı .

kaynak : bbc

 

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0