Türkiye, F-35 yerine Rus savaş uçağı Su-57 ’ye yönelebilir’

Türkiye, F-35 yerine Rus savaş uçağı Su-57 ’ye yönelebilir’

ABD Savunma Bakanlığı dün Türkiye'nin F-35 programına katılımın askıya alındığını duyurdu. Türkiye ile Amerika arasında yaşanan F-35 krizi sonrası, gö

Cumhurbaşkanı : Kara birliklerimiz yakında sınırı geçecek
katar , ABD müttefiği mi yoksa bizim müttefiğimiz ?
MSB’den Müşterek Harekat Merkezi açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı dün Türkiye’nin F-35 programına katılımın askıya alındığını duyurdu. Türkiye ile Amerika arasında yaşanan F-35 krizi sonrası, gözler bir kez daha SU-57 ‘lere çevrildi.

s-400 yüzünden

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon S-400 alımı yüzünden resmi olarak Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması sürecini başlattığını açıkladı. Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında kararın F-35 programındaki diğer müttefiklerle uyum içinde alındığı vurgulandı.

Türkiye 9 milyar dolar kaybedecek”

Pentagon yetkilileri basın toplantısında Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının hem Türkiye’ye hem de programa getireceği maddi kayba da değindi.

Yetkililer Türkiye’nin çıkarılmasıyla F-35 programında tedarik zincirindeki değişikliğin maliyetinin 500-600 milyon dolar olacağını söyledi.

Pentagon yetkilileri “Türkiye bu kararı sebebiyle iş imkanlarını ve ekonomik fırsatları kaybedecek” dedi. F-35 programının yürürlükte olacağı dönem boyunca bu kaybın 9 milyar doları bulacağı belirtildi.

S-400 ve F-35 hakkında son gelişmeler

su57

F-35 yerine  Su-57’ye gözler çevrildi

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri için Sukhoi tarafından geliştirilen 5.nesil savaş uçağı Su-57’ler Amerika’nın Türkiye’yi F-35 programından çıkarıldığını açıklamasının ardından tekrar gündeme geldi.

Su-57 tipi 5. nesil Rus savaş jetleri tıpkı F-35’ler gibi hayalet uçak özellikli, tek kişilik ve çift motorlu. Havadan saldırı aracı olarak üretilen Su-57’lerin aynı zamanda kara ve deniz savunması için de kullanılabiliyor.

su-57 özellikleri

Su-57’ler 2.600 km/saat hıza sahipken F-35’ler 1.937 km/saat hıza kadar çıkabiliyor.

Uçakların havada kalma süresine bakıldığında Su-57’lerin 5.8 saat havada kalabildiği ancak F-35’lerin yaklaşık 2 buçuk saat uçuş süresine sahip olduğu biliniyor. F-35’ler dikey iniş ve kalkış yapabilirken Su-57’lerin böyle bir özelliği bulunmuyor.

Her iki uçak üreticisi de uçakların radara yakalanmadığını iddia ediyor ve Su-57’nin menzil olarak F-35’lerden 2 bin kilometre daha uzağa gidebildiği belirtiliyor.

su -57  f-35 dan daha ucuz

Rus uzman, “Türkler Rus uçakları alırsa, bu anlaşma onların çıkarına olur mu? Görünene göre, evet. Zira ilk olarak, Rus uçakları çok daha ucuz, çeşitli uzmanların değerlendirmelerine göre yüzde 30 daha ucuz .

kaynak : internethaber

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0