İstanbul için korkutan 7.5 Şiddetinde deprem senaryosu!

İstanbul için korkutan 7.5 Şiddetinde deprem senaryosu!

Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ ve Ankara Üniversitesi’nden bilim insanları İstanbul ve çevresinde tarih boyunca yaşanmış önemli depremleri inceledi ve son

İzmir’de korkutan deprem
Bahçeli’den 17 Ağustos mesajı: Bugün tedbir almazsak, yarın bedel öderiz
İzmir’deki depremin ardından Denizli’de 6 şiddetinde deprem

Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ ve Ankara Üniversitesi’nden bilim insanları İstanbul ve çevresinde tarih boyunca yaşanmış önemli depremleri inceledi ve son 1500 yılın önemli deprem verileri araştırıldı. Yapılan araştırmalar kapsamında 7.2, 7.4 ve 7.5 şiddetinde deprem beklendiği ifade edildi.

bu deprem araştırmasına kım yaptı

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Jeodezi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç.Dr. Fatih Bulut, Doç. Dr. Aslı Doğru, İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak ve Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Bahadır Aktuğ yazarlar arasında yer alıyor.

bu deprem bölgeleri nerde olacak

Tarihsel ve günümüz verileri ışığında hazırlanan araştırma kapsamında Marmara Bölgesinde Kuzey Anadolu Fay’nın geçtiği segmentlerin yer aldığı Batı (Tekirdağ havzası), Merkez(Kumburgaz havzası) ve Doğu (Çınarcık Havzası) olmak üzere bölgenin tarih boyunca gerçekleştiren depremler incelendi.

Down sendromu nedir, neden olur?

1766’da ve 1509’da gibi depremler yaşanabilir

1766’da iki ve 1509’da bir olmak üzere 7.2, 7.4 ve 7.5 büyüklüklerinde depremlerin yaşandığı bu üç bölgede gelecekte potansiyel olarak yaşanabilecek deprem büyüklüğüne dair senaryolar yazıldı.

Doç. Dr. Bulut depremler hakkında 1766 ve 1509 kırıklarının günümüzde 7.2, 7.4 ve 7.5 büyüklüğünde depremler üretme potansiyeline sahip olduğunun altını çizdi. Bunun yanı sıra Do. Dr. Bulut 7.2, 7.4 ve 7.5 büyüklüğünde depremler olabileceğini ifade etti.

 Dr. Bulut deprem hakkında açıklaması

Son 1500 yıllık zaman dilimini yedi zaman aralığına ayırınca görülüyor ki her bir küme en az dört en fazla altı depremi kapsıyor. Şu an biz 7. zaman aralığını henüz tamamlamadık ve yakın tarihlerde bu kapsamdasadece iki deprém yaşadık. Dolayısıyla 7. zaman aralığını tamamlamak için istatistiki olaraken az iki en fazla dört deprém daha yaşayacağımız görülüyor.”

kaynak : takvım

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0