İstanbul’u bırakmak istemeyen Suriyeli ler protesto ettiler

İstanbul’u bırakmak istemeyen Suriyeli ler protesto ettiler

Kayıtlı bulundukları illere gönderilmesi kararına karşı olan Suriyeli ler Fatih'te eylem yaptı. Öte yandan sınır kapısında Suriye'ye geçiş yapmak iç

Bakan Albayrak’tan Ekonomik Güven Endeksi açıklaması
Yavuz Doğu Akdeniz’de sondaja başladı
Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin AKP’den istifa etti

Kayıtlı bulundukları illere gönderilmesi kararına karşı olan Suriyeli ler Fatih’te eylem yaptı. Öte yandan sınır kapısında Suriye’ye geçiş yapmak için bulunan Suriyeliler de vardı.

İstanbul’daki Suriyeli sayısı

2011 yılı ekim ayından beri Suriye’den gelen bir göç dalgası var. Ülke genelinde kayıtlı olan Suriyeli misafirlerimizin sayısı 3 milyon 634 bin civarında bulunuyor. Bunların 547 bini İstanbul’da. İsteğimiz mevzuatın emrettiği gibi Suriyeli misafirlerimizin de kayıtlı oldukları illerde ikamet etmeleridir.

İlimizde 527 bin ikamet izinli, 3 bin uluslararası koruma, 547 bin Geçici Koruma kapsamında Suriyeli olmak üzere toplam 1 milyon 77 bin yabancı var. 2019’un ilk 6 ayında Göç İdaresi İl Müdürlüğü’nce düzensiz göçle ilgili 27 bin işlem yapıldı. Bunların 14 bini ülkelerine geri gönderildi.

3.6 milyon Suriyeli nin sadece 108 bini kamplarda

İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 3 milyon 622 bin 284 kayıtlı Suriyeli bulunuyor. Bunlardan yalnızca 108 bin 732’si geçici barınma merkezlerinde.

“20 AĞUSTOS 2019 TARİHİNE KADAR

İstanbul Valiliği, 22 Temmuz’da yaptığı açıklamada kentteki Suriyelilere 20 Ağustos’a kadar süre vermiş, mültecileri kayıtlarının bulunduğu illere göndereceğini açıklamıştı.

Valiliğin bu duyurusuyla eş zamanlı olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Avrupa Birliği’yle geri kabul anlaşmasının askıya alındığını duyurmuştu.

Bazı sivil toplum kuruluşları ile hak örgütleri ve yaşam savunucuları bu karara tepkili. HDP de “Mültecilere yönelik cadı avına son verilmeli” çağrısı yapmıştı.

daha: İstanbul Valiliği Suriyelilere 20 Ağustos’a kadar süre verdi

#suriyelileriistemiyoruz”

Twitter üzerinde yapılan paylaşımlarda kullanılan “#suriyelileriistemiyoruz” etiketi, Türkiye’de en çok kullanılan etiketlerin başında yer aldı. Suriyeli göçmenleri eleştiren paylaşımlarda, bugün yapılması planlanan eyleme ait olduğu iddia edilen posterlere de yer verildi.

Suriyeli’ler İstanbul’da miting yaptı

İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada, kente kaydı olmayan Suriyelilerin 20 Ağustos ‘a kadar kenti terk etmesini istemesi sonrası Suriyeliler, tepki olarak bir basın açıklaması yaptı.

Bazı dernekler tarafından yapılan basın açıklaması sırasında gergin anlar yaşandı. Yaşanan gerginlik sonrası polis müdahalesi başladı ve polisin müdahalesi sonrası gerginlik sona erdi.

kaynak : sputniknews

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0