Kadınlar, Yemen iç savaşı ile mücadele eden Houthi isyancıları tarafından kafelerden gizlice hapse atılıp işkence edildiler

Yemen'in Houthi isyancı grubu toparlandı, zorla ortadan kayboldu ve onlarca kadına işkence yaptı, ailelerini şımartırken, hak grupları, Ürdün'de devam

Türkiye’de Örtülü Mücadelenin Hikayeleri
“Gökyüzündeki gözler” düşmana korku veriyor
Ben Buradan Ayrılmam Gömün Beni Milletim’e Memleketim’e

Yemen’in Houthi isyancı grubu toparlandı, zorla ortadan kayboldu ve onlarca kadına işkence yaptı, ailelerini şımartırken, hak grupları, Ürdün’de devam eden barış görüşmelerine rağmen savaşın perişan olduğu ülkede şiddet olaylarının arttığını açıkladı.

Sanaa merkezli Yemen İnsan Kaçakçılığı ile Mücadele Örgütü başkanı Nabil Fadel’e göre, geçtiğimiz birkaç ay boyunca Houthis, fuhuş ve Suudi liderliğindeki koalisyonla işbirliği yapmaktan ötürü fuhuş ve işbirliği suçlarıyla kadınların toplu tutuklamalarına başladı.

Bay Fadel Associated Press’e, kadınların daha sonra isyancıların başkentindeki villalarda gizli gözaltılara gönderildiğini söyledi.

İnsan ticaretiyle mücadele grubu, isyancıların “kadınlara ve kızlara gizli ve yasadışı cezaevlerinde kötüye kullanma, işkence ve zorla kaybedilme” gibi acımasızlıklar yaptığını gösteren yeni bilgiler edindiğini söyledi.

Bu konuda çalışan bir Yemenli insan hakları avukatı, geçtiğimiz aylarda kadınların kafe ve parklardan alındığını ve ailelerinin kayıp kızlarını aramaya başladığını söyledi.

 

Bir AP soruşturması, geçtiğimiz ay binlerce Yemenlinin, ülkeyi parçalayan ve dünyanın en büyük insani krizini başlatan dört yıl boyunca İran destekli Houthiler tarafından hapsedildiğini ortaya çıkardı.

 

Houthi hapishanelerinde mahkumların iddialarına göre haftalarca bilekleri veya üreme organları tarafından gerilmiş ve asit veya eritilmiş plastik içine yerleştirilmiş olanlar da dahil olmak üzere aşırı işkenceye maruz kaldıkları iddia edildi. Kurtulan bir kişi, Monir el-Shariq, konuşamadığı için çok işkence gördü.

 

Şimdiye kadar gözaltına alınanların çoğunun erkeklere inanılıyor. Ancak, insan ticaretiyle mücadele örgütü bu hafta yaptığı açıklamada, Sanaa adli soruşturma bölümünün başı olarak bir yıl önce Houthi’nin atanmasından sonra kadınların kitlesel tutuklamalarının başladığını söyledi.

 

İsyancı İçişleri Bakanlığı, “güvenlik aygıtının imajını zedeleyen” “paralı askerlerin ağızlıkları” ndan söylentileri çağıran iddiaları şiddetle reddetti.

Ayrıca gizli cezaevlerinin ve yasadışı ve keyfi gözaltıların varlığını reddetti ve raporların arkasındakileri kovuşturmaya yemin etti.

Ateşkes anlaşması uyarınca, her iki taraf da şehirden çekilmeyi ve BM izleyicileriyle birlikte yerel yönetime devretmeyi kabul etti.

Perşembe günü, bilinmeyen silahlı kişiler, yetkililer kilit bir toplantı yaptığında, ateşkesin izlenmesi için görevlendirilen BM misyon başkanının konvoyuna ateş açtılar.

BM’nin sözcüsü Stephane Dujarric’e göre, emekli Hollandalı General General Patrick Cammaert vurulan araçta değildi ve ekibi güvenli bir şekilde üslerine geri döndü.

Dujarric Perşembe günü yaptığı açıklamada, “General Cammaert ve ekibine BM’nin sağlayabileceği en güçlü güvenlik önlemlerini sağladığını temin ederim.” Dedi.

 

“Ancak Yemen’deki tüm partilerin Yemen’deki tüm BM personelinin güvenliğinden de sorumlu olduğunu eklemek önemlidir. Hodeidah’ta son derece değişken bir ortamla karşı karşıyayız.”

Maj Gen Cammaert, Aralık ayı sonundan beri liman kentindeydi ve uluslararası kabul görmüş hükümeti ve Houthis’i İsveç anlaşmasına göre güçlerini yeniden kullanmalarını sağlamaya çalışıyordu.

Houthi televizyon kanalı El Masirah onu hükümetin lehine “önyargılı” olarak nitelendirdi, ancak Maj Gen Cammaert isyancıların Hodeidah ile başkent arasında insani yardım koridorları açmamasından duyduğu hayal kırıklığını ifade etti.

Bunun yerine, Houthiler, savaşçılarını sahil güvenlik üniformalarında giydirerek limanın kontrolünü deniz kuvvetlerine bırakma gibi davrandılar.

Hem hükümet hem de isyancılar ve yetkililer çekim için diğerini suçladı.

Yemen, isyancıların başkenti Sanaa’yı ele geçirdiği 2014 yılının sonlarında iç savaşa girdi. Suudi liderliğindeki bir koalisyon, bir yıl sonra hükümet birlikleriyle birlikte savaşarak müdahale etti.

COMMENTS

WORDPRESS: 0