Kimse beni çağırmadı, müziğimle şiddeti durdurmak istedim

Kimse beni çağırmadı, müziğimle şiddeti durdurmak istedim

Gezi Parkı protestolarını organize ettikleri iddiasıyla Anadolu Kültür Merkezi yöneticileri ile profesörler Turgut Tarhanlı ve Betül Tanbay’ın da aral

Soğan Ve Patates Zam Geldi Ve Başka Gelecek Baharda ….Hoş Geldik
Bu Gün Azerbaycan’ın Bağımsızlığın Günü
Kurultay Yoksa Oy Yok

Gezi Parkı protestolarını organize ettikleri iddiasıyla Anadolu Kültür Merkezi yöneticileri ile profesörler Turgut Tarhanlı ve Betül Tanbay’ın da aralarında bulunduğu akademisyenlere yönelik yapılan gözaltı operasyonu tartışmalara neden oldu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltına alınan kişilere yönelik yapılan açıklamada, Gezi Parkı protestolarının sembol isimleri olarak hafızalara kazınan Duran Adam, Kırmızı Kadın ve Piyano Çalan Adam’ın “yurt dışından profesyonel eylemci olarak getirildiği” iddia edildi.

söz konusu iddialar üzerine Gezi Parkı protestoları sırasında Taksim Meydanı’na “piyano çalan adam” olarak bilinen İtalyan piyanist Davide Martello’ya ulaştı. İtalyan piyanist Martello “Kimse beni Gezi Parkı’na davet etmedi. Sadece şiddeti durdurmak istedim ve müziğin yardımcı olabileceğini düşündüm” dedi.

Martello gözaltı haberlerlerini ve ilgili suçlamaları kendisine ulaşmamızla öğrendi. Bunun üzerine şaşkın bir şekilde “Türkiye’de neler oluyor?” diye soran Martello, Anadolu Kültür Merkezi yöneticileri ve bazı akademisyenlerin gözaltına alınmasını anlayamadı.

Art arda “Ama neden, neden şimdi?” diye sorup Türkiye’de yaşanan bu gözaltı operasyonunu ve gerekçesini bir süre anlamaya çalıştı.

Gezi Parkı protestolarına çağrıldığı iddialarına ilişkin konuşan Martello “Kimse beni davet etmedi” dedi. Gözaltına alınan isimleri tek tek verip “Bu kişileri tanıyor musunuz?” sorusuna da “Bu insanlardan kimseyi tanımıyordum. Onlar Gezi protestolarını mı düzenlemişler?” diye sorumuza soruyla karşılık verdi.

“Gözaltına alınan bu insanlar ve diğerleri birer kahramanlar ve biz onları daima ifade özgürlüğü ve adalet savunucu olarak hatırlayacağız” diyen Martello, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer bu dünyada hiç kimse bir şey organize edemezse, bu tüketici odaklı sistemde sıkışıp kalırdık. Çevremizi daha iyi bir şekilde değiştirebilmek için bizim daha fazla hayal edebilen ve pozitif düşünen insanlara ihtiyacımız var. Bu tür tartışmaların yapılmasını durduramayız ve geçmişe gidemeyiz.”

İtalyan piyanist Davide Martello, Gezi Parkı Protestoları sırasında 12 Haziran gecesi Taksim Meydanı’nda piyano çalmasıyla gündeme gelmişti. Kamuoyunda “Piyano Çalan Adam” olarak tanınan Martello’nun piyanosuna daha sonra bir süre el konulmuştu.

Gezi Parkı protestoları sırasında Taksim Meydanı’nda piyano çalan Davide Martello, Paris’teki IŞİD saldırısın ardından, en çok can kaybının yaşandığı Bataclan konser salonunun yakınlarına piyanosuyla gelerek, John Lennon’un meşhur şarkısı Imagine’ı çalmıştı.

Martello bundan önce de, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda Soma’daki maden faciasının mağdurları için piyano çalmıştı.

“Piano for Soma” yazılı tişört giyen Martello, konser öncesi yaptığı konuşmada, Soma’da ölenler için çok üzgün olduğunu, bu nedenle Türkiye’de turne düzenlemeye karar verdiğini söylemişti.

Martello’nun piyano çaldığı yerlerden biri de Ukrayna’ydı. Ayrılıkçı olayların sürdüğü Ukrayna’nın doğu kenti Donetsk’te de piyano çalan Martello, sadece barış için geldiğini, ne Rusya ne de Ukrayna yanlısı olduğunu, gerilimin bitmesine yardımcı olmak amacını taşıdığını anlattı.