Kuveyt, daha fazla Arap ülkesinin Şam’daki elçilikleri yeniden açmasını beklemektedir – KUNA

Kuveyt, daha fazla Arap ülkesinin Şam’daki elçilikleri yeniden açmasını beklemektedir – KUNA

DUBAI: Kuveyt Pazartesi günü yaptığı açıklamada, daha fazla Arap ülkesinin Şam'daki elçiliklerin "önümüzdeki günlerde" yeniden açılmasını beklediğini,

Netflix’in ilk Türkiye yapımı dizisi ‘Hakan: Muhafız’ dizi dünyasının gündeminde
Almanya, Mağrip ülkelerinden ilticayı sınırlandıracak
Real Madrid Ronaldo Olmadan Ne Yapacak?

DUBAI: Kuveyt Pazartesi günü yaptığı açıklamada, daha fazla Arap ülkesinin Şam’daki elçiliklerin “önümüzdeki günlerde” yeniden açılmasını beklediğini, ancak hareketin Suriye üyeliğini yedi yıl önce askıya alan Arap Birliği’nden yeşil bir ışığa ihtiyaç duyacaklarını söyledi.

Bir zamanlar Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a karşı isyancıları destekleyen bazı devletler de dahil olmak üzere, Arap ülkeleri, Suriye’de Arap olmayan Türkiye ve İran’ın pahasına harcadıkları paranın artmasını hedefleyen, savaştaki güçlerinin belirleyici kazanımlarının ardından kendisiyle uzlaşmaya çalışıyorlar.

Birleşik Arap Emirlikleri geçen Perşembe günü Şam’daki büyükelçiliğini tekrar açtı ve Bahreyn ertesi gün orada büyükelçiliği ve Suriye’deki Manama’daki diplomatik misyonunun “kesintisiz” faaliyette bulunduğunu söyledi.

Kuveyt dışişleri bakan yardımcısı Khaled Al-Jarallah, Körfez devletinin Arap Birliği kararına bağlı kalmaya devam ettiğini ve organizasyon izin verdiğinde Şam’daki büyükelçiliğini yeniden açacağını söyledi.

Devlet haber ajansı KUNA’nın verdiği demeçte, Jarallah’ın önümüzdeki günlerde Suriye ve Arap Körfezi ülkeleri arasındaki ilişkilerde bir çözülme beklediğini, çünkü daha fazla ülke Elçilik’lerin Şam’da yeniden açılmasını beklediğini belirtti.

Arap Birliği’nin daimi temsilcilerinin 6 Ocak’ta Kahire’de buluşması bekleniyor.

ABD müttefiki Körfez Arap ülkeleri, Washington’un koordine ettiği silahlı muhalefet için destek programının bir parçası olarak hareket eden, Esad’a karşı silahlı grupların temel bölgesel destekçileriydi.

Diğer komşularının aksine, Kuveyt, Kuveyt’teki özel bağışçıların Esad karşıtı güçlere fon göndermesine rağmen, Kuveyt’teki Kuveyt Şehrindeki büyükelçiliğini açık tuttu ve isyancıların silahlanmasına karşı çıktı. Kuveyt, Birleşmiş Milletler aracılığıyla Suriye için bir insani yardım kampanyası başlattı.

Anonimlik koşuluyla konuşan bir Arap diplomat, Reuters’e geçen hafta üyelerin çoğunluğunun Suriye’nin kabul edilmesini istediğine inandığını söyledi.

Suriye’nin Arap Birliği üyeliği, hükümetin “Arap Baharı” protestolarına yönelik şiddetli baskısına yanıt olarak 2011 yılında askıya alındı. Suriye’nin eski durumuna getirilmesi için Arap Birliği’nin fikir birliğine varması gerekiyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0