Mısır sınırı, Filistini terk eden Gazzeliler’e kapatıldı

Mısır sınırı, Filistini terk eden Gazzeliler’e kapatıldı

Bir sınır yetkilisi, Filistinli hizipler arasındaki çatışmaların artmasıyla birlikte bir sınır yetkilisi olan Salı günü Gazze'den ayrılmak isteyen Fil

İçişleri Bakanı : İstanbul’a 27 polis merkezi kurulacak
Çocuklarınızı Youtuber Enes Batur’un Görmek Yasak
Dolar Düştüğüne Rağmen Elektrik faturasında indirim Olur Mu?

Bir sınır yetkilisi, Filistinli hizipler arasındaki çatışmaların artmasıyla birlikte bir sınır yetkilisi olan Salı günü Gazze’den ayrılmak isteyen Filistinliler için Mısır sınır geçişinin kapatıldığını söyledi.

Mısır’dan geri dönmek isteyen Gazzeli’lere hala izin verilecek, ancak sınır geçişinden sorumlu olan Hamas’ın otoritesinin sözcüsü olan Filistin’in yerleşim bölgesini kimsenin terk edemeyeceği belirtildi. Sözcü Wael Abu Omar AFP’ye verdiği demeçte, “Şimdilik sadece bir günlüğüne, uzatılıp uzatılmayacağı belli değil” dedi. Filistin Otoritesi Pazar günü yaptığı açıklamada, personelini Rafah sınır geçişinden çekeceğini – Gazzelilerin İsrail’i atlayan Filistinli yerleşim bölgesinden ayrılmasının tek yolu olduğunu söyledi. Filistinli cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’ın El Fetih partisinin enklavdaki partilerinin genel tutuklama taleplerinin ardından Gazze’yi kontrol eden İslamcı grup Hamas’ın müdahalesini suçladı. Hamas o zamandan beri sınırın kontrolünü tamamen geri aldı.

Filistin İdaresi, 2017’nin sonlarında sınırların hüküm sürdüğü El Fetih ile Hamas arasındaki uzlaşma anlaşmasının bir parçası olarak sınır geçişinin kontrolünü yeniden üstlendi.

Anlaşma o zamandan beri bozuldu ve Abbas Gazze’ye karşı bir dizi önlem aldı.

Hamas, 2006’da bir heyelanla son Filistin parlamento seçimlerini kazandı ve El Fetih’le bir anlaşmazlığa yol açtı.

İslamcılar ertesi yıl Abbas’ın güçlerini Gazze’den devirdiler ve ikisi o zamandan beri kavga başlarındaydı. İsrail ve Hamas, 2008’den bu yana üç savaş yaptılar.

COMMENTS

WORDPRESS: 0