İran, Temmuz’dan bu yana ABD Donanması  gazisini elinde tuttu.

İran, Temmuz’dan bu yana ABD Donanması gazisini elinde tuttu.

Annesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın, bir İranlı kız arkadaşını ziyaret ederken yakalanmasından bu yana temmuz ayının sonundan bu yana be

Camilerde para biriktiriliyor yürekler değil
Irak parlamentosu petrole bağlı bütçeyi onayladı
Erdoğan ABD’nin geri çekilmesiyleTürkiye Suriye’de terörle mücadeleyi devralmaya hazır

Annesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın, bir İranlı kız arkadaşını ziyaret ederken yakalanmasından bu yana temmuz ayının sonundan bu yana belirtilmeyen suçlamalar nedeniyle bir Amerikan Donanması gazisi elinde tutuyor.

Emektar Michael 46 White’ın 46. Imperial Beach, California’daki hapis cezası, ABD ile İran arasındaki ilişkileri daha da karmaşıklaştırabilir. Ülkeler arasındaki gerginlik, Başkan Trump’ın geçen Mayıs ayında İran’la olan nükleer anlaşmayı feshetmesi ve ciddi yaptırımları reddetmesi sonrasında büyük ölçüde kötüleşti.

İki tanesi İran kökenli olan en az üç Amerikan vatandaşı İran’da yıllardır hapsedildi. İran’da on yıldan uzun bir süredir başka bir Amerikalı kayıp.

Bay White’ın annesi Joanne White, bir telefon görüşmesinde 27 Temmuz’da Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Dubai’den İran’a dönmek üzere ayarlandığını ancak hiçbir zaman uçağına binmediğini söyledi.

Bayan White, daha sonra kayıp şahıs raporu verdiğini ve Dışişleri Bakanlığı ile İç Güvenlik Bakanlığı’nın onu bulmaya çalışmakla ilgili olduğunu söyledi. Bayan White, sadece üç hafta önce Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden İran hapishanesinde olduğunu öğrendi

“Tek bildiğim hayatta olduğu ve İsviçreli konsolosluk ziyareti için talepte bulundukları” dedi.

İsviçre’nin elçiliği, ABD’nin İran’daki çıkarlarını temsil ediyor. Yaklaşık 40 yıl önce Tahran’daki rehin krizinin ardından diplomatik ilişkiler koptu.

 

Bay White’ın olası hapsi, İranlı gurbetçilerin yayınladığı bir çevrimiçi haber servisi olan İranwire tarafından, İran’da, İran’da Bilinmeyen Bir Amerikalı Mahkum Var mı? Ekim ayında Mashhad şehrinde Vakilabad Hapishanesinde Bay White ile tanıştığını söyledi.

Bay White’ın annesi, kız arkadaşı olarak tanımladığı bir İranlı kadını görmek için İran’ı “beş ya da altı kez” ziyaret ettiğini söyledi. Nasıl tanıştıkları belli değil.

Bayan White, oğlunun aleyhine ne suç duyurusunda bulunulduğunu bilmediğini söyledi.

Oğlunun İran’ı son ziyaretinden önce, boyun tümörü için kemoterapi ve radyasyon tedavisi geçirdiğini söyledi. Ayrıca akut astım geçiriyor, dedi.

Iranwire hesabı, Bay White ile İranlı kız arkadaşı olarak tanımlanan ve daha fazla tanımlanmayan bir kadını içeren Google fotoğraf önbelleğine bir bağlantı içeriyordu. Bayan White, fotoğrafların oğlunu gösterdiğini doğruladı.

Bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, e-postayla yanıtlanan bir yanıtla, “Bir ABD vatandaşının İran’daki tutuklandığına dair raporların farkındayız. Yurtdışındaki ABD vatandaşlarının güvenliği ve güvenliğinden daha yüksek önceliğe sahip değiliz. Gizlilikle ilgili kaygılar nedeniyle, şu anda sağlayacağımız ek bilgi yok. ”

 

İran’ın New York’taki Birleşmiş Milletler misyonu yorum talebine derhal yanıt vermedi.

Bay White’ın İran’ın devlet basınındaki haksızlığından hiç bahsedilmedi, ancak bu olağandışı olmazdı. İranlı yetkililer, Temmuz 2017’de açıklanmadan önce bir yıl önce Princeton lisansüstü öğrencisi olan Xiyue Wang’ın hapis cezasını açıklamadılar.

Mahkum sorunu uzun zamandır İran ile ABD arasındaki gerilimlere de katılıyor.

İran’ın hapsedilmiş Amerikalıları serbest bıraktığı son kez nükleer anlaşmanın Ocak 2016’da yürürlüğe girdiği zamandı. İranlılar, Washington Post’un eski muhabiri Jason Rezaian da dahil olmak üzere dört Amerikalıyı serbest bıraktı. ABD yaptırım ihlalleri konusunda tutulan birkaç İranlıyı serbest bıraktı.

Bay White ve Bay Wang’ın yanı sıra İran’ın bir işadamı olan Siamak Namazi’yi ve babası Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’nun eski diplomat babası Baquer Namazi’yi de elinde bulundurduğu bilinmektedir. Her ikisi de vatandaşlığa uygun Amerikan vatandaşıdır.

Ayrıca, Birleşik Devletler, defalarca İran’dan eski bir FBI’dan Robert A. Levinson’un nerede olduğu hakkında bilgi istedi. 2007 yılında ülkede kaybolan ajan. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ailesi, hayatta olduğu umudunu dile getirdi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0