İlk Nobel Ödülü töreninin yıldönümünde, Bu ödül hakkında bilmediğiniz bilgiler

İlk Nobel Ödülü töreninin yıldönümünde, Bu ödül hakkında bilmediğiniz bilgiler

Nobel ödülü, İsveçli sanayici ve dinamit mucidi Alfred Nobel tarafından 1895'te kurulan İsveçli bir ödüldür. Edebiyat, Fizik, Kimya ve Tıp alanında No

Özel: Türkiye Para Birimi Katar Parası Kaos Kaos Oluyor
25 Temmuz Dünya Kilo Verme Günü
Eğer Yusuf Namoğlu İstifa Ederse Belki Sevdikleri Onu Unutmayacak

Nobel ödülü, İsveçli sanayici ve dinamit mucidi Alfred Nobel tarafından 1895’te kurulan İsveçli bir ödüldür.
Edebiyat, Fizik, Kimya ve Tıp alanında Nobel Ödülü’nün ilk kutlaması 1901’de İsveç’in Stockholm şehrindeki Kraliyet Müzik Akademisinde yapıldı. 1902’de başlayan Kral, Nobel Ödülü’nü elinde tutanlara verdi.

Nobel Ödülü, 3 milyon İsveç kronu, üç yüz elli bin ABD doları 350.000 ABD doları toplamı içeriyor. Nobel Barış Ödülü, 10 Aralık’ta Norveç’in Oslo kentinde düzenlenen yıllık ödül töreninde kazananlara sunulacak. Norveç’in Alfred Nobel’in ölümünde ödülü vermeyi seçmesinin nedeni İsveç ve Norveç’in İsveç-Norveç Birliği altında birleştirilmesiydi. Ödül töreni ve ilgili etkinlikler en önemli uluslararası etkinliklerden biridir.

Nobel Ödülü hakkında bilgiler:

  • En yaşlı Nobel ödüllü adayı, 90 yaşında Asil’i 2007 yılında ekonomiye veren Rus kökenli Leonid Horvich’di. Birkaç ay sonra Haziran 2008’de öldü.
  • Rus Vitaly Ginsberg (Fizik 2003’te Nobel Ödülü) hala hayatta olan Nobel Ödülü kazananların dekanıdır. Dördüncü Ekim 2008’de 92. doğumgününü kutladı. William Nolls (2001 Nobel Fiziği) ikinci sırada yer alan Amerikalıdır ve diğer Amerikan John Vinn’dan (Nobel Chemistry 2002) iki hafta daha büyüktür.
  • İngiliz romancı Doris Lessing (88 yıl), 2007 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandı. Leesing, kazanmasının artık bir felaket olduğunu söyledi çünkü artık yazma zamanı yoktu.
  • Ödüllerin ilk verildiği 1901’den beri, 34 kadın 733 erkekle karşılaştırıldığında ödül kazandı. Doris Lessing, 2007 ödülünü kazanan tek kadınd ve kuruluşundan biri, hiçbir kadın Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanmadı. Son 10 yılda üç kadına Kadın Edebiyat Ödülü ve Barış Ödülü verildi. 1964’ten beri hiçbir kadın Nobel Fizik Ödülü ve 1964’ten beri Nobel Kimya ödülüne layık görülmedi.
  • İngiliz Nobel Ödülü Sahibi Lawrence Bragg (1915), Nobel Ödülü’nün en genç kazananı ödülüne layık görüldüğü 25 yaşındaydı.
  • Kazanan aileler için: Ödül, çocuklarıyla birlikte altı kişiye verildi. Üç çift ödüllendirilirken bir baba, kız, anne ve kızı bir kez ödüllendirildi. Son üç durumda, Fransız bilim adamı Irene Julio Curie’nin adı her zaman söz konusudur.