Yeni askerlik sisteminde Bakaya ve yoklama kaçaklarına bedelli hakkı

Yeni askerlik sisteminde Bakaya ve yoklama kaçaklarına bedelli hakkı

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik kurası nedir? Bakaya ve yoklama kaçaklarına bedelli hakkı askerlik soruları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

Trump’ın Suriye’den çekilme, ABD zırhlı araçlarının yola çıkmasıyla başladı
Barcelona Arda Turan’le İlgili Yazık Olmuş
Almanya, İran hava yolunu ABD baskısının ardından hava sahasından çıkardı

Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik kurası nedir? Bakaya ve yoklama kaçaklarına bedelli hakkı askerlik soruları Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yanıtladı.

460 bin kişi yararlanabilecek

TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren yeni askerlik sistemi yasası ile ilgili yeni bir gelişme yalandı. Buna göre, bakaya ve yoklama kaçaklarına kuralsız bedelli hakkı gelebilir.

Habertürk a göre  Saliha Çolak’ın haberine göre, teklif bakaya veya yoklama kaçaklarının bir kereliğine mahsus olmak üzere bedelliden yararlanma hakkı getiriyordu ancak 460.000 bakaya ve yoklama kaçağı olmasına karşın bedelli kontenjanının 145.000 olarak belirlenmesi karışıklığa neden olmuştu.

Kurada çıkmayan bakaya veya yoklama kaçaklarının yeniden kaçak durumuna düşmesi ihtimali iktidar ve muhalefet arasında formül arayışına neden oldu.

BEDELLİDEN KİM YARARLANABİLECEK ?

eklif  yoklama kaçaklarının bir kereliğine mahsus olmak üzere bedelliden yararlanma hakkı getiriyordu ancak 460.000 vakaya ve yoklama kaçağı olmasına karşın bedelli kontenjanının 145.000 olarak belirlenmesi karışıklığa neden olmuştu.

Yeni askerlik sistemine ilişkin teklife son şekli verildi

Bunun için bakaya ve yoklama Kaçakları tanınacak süre içerisinde başvuruda bulunmaları ve bugünün
rakamıyla 31.000 TL’yi yatırmaları koşuluyla bir ay temel askerlik eğitimini yaparak askerliklerini yapmış sayılacak.

Bakaya ve yoklama kaçakları yasadan sonra kalıcı hale getirilecek bedelliden artık yararlanamayacak eğitimlerine ve işlerine devam edemeyecek günlük olarak da on lira ceza ödeyecek.

Bu yanı sistem nedeniyle bakaya ve yoklama kaçaklarına kurasız bedell formülünün geliştirildiği bildirildi formül üzerinde son kararı genel kurul verecek.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0