Moda Seviyor Musun ?

Moda Seviyor Musun ?

Modayı gezen siz misiniz?   Önce moda nedir?Sadece kıyafetlerde moda var mı?   Moda, aslında hayatın ta kendisidir. Evinizdeki halılar

Konuşmaktan İnsanları Güldüren Kemal Sunal
Süleyman Turan evinde ölü olarak bulundu
Dünydaki ilginç kütüphaneler

Modayı gezen siz misiniz?

 

Önce moda nedir?Sadece kıyafetlerde moda var mı?

 

Moda, aslında hayatın ta kendisidir.

Evinizdeki halılardan gözlüklerinize kadar, elektronik cihazlardan gittiğiniz sinemaya kadar her şey mevcut veya geçmiş bir modanın tezahürüdür. Genel olarak bir “tüketim anlayışı” olarak tanımlanabilir. Yani neyi, nasıl tüketmek gerektiğini açıklayan “görünmez” kurallardır. Aslında çok da önemsenmemesi gereken moda, herkes için özgündür.

Yani herkesin tarzı, kendi modasıdır! Isınmak, korunmak, beslenmek ve uyumak için modaya ihtiyaç duymayız; ancak farklı olmak adına her türlü modaya uyarız! Ünlü şair ve roman yazarı Ahmet Hamdi Tanpınar, modayı çok güzel özetlemiş; “Moda sandığımız birçok şeylerin hayatın kendi bünyesinden geldiği anlaşılır.”

 

Ama bazı insanlar modayı yanlış anlamışlar.

Moda doğru kavramı ,,,,

Moda, bir toplumda bazı zaman dilimlerinde ortaya çıkan giyim tarzlarını da ifade edebilir; genel davranışlar, sanat, mimari, edebiyat ve yemek gibi birçok konuyu da içine alabilir.

 

Ama modayı abartırken öyle olur.

23 yaşındaki model kovboyların tarzından yola çıkarak hazırlanan yeni moda pantolonu denemek için sokaktaydı. Kalçasını açıkta bırakan pantolonun içine dantelli bir tanga giyen Annabel, yolda yürüdüğünde insanların sürekli kendisine baktığını fakat bu pantolonla çok daha özgür hissettiğini söyledi.

Moda ihtiyacımız var mı?
Moda, bir ihtiyaç değil farklı olma dürtüsünden ortaya çıkmıştır. Yani, uyumak, beslenmek veya ısınmak için modaya ihtiyacımız yoktur.

Doğalgazı ısıya dönüştüren kombinin içindeki parçaların önemi yoktur; yani ısıtsın yeter! Ancak kombinin tasarımı, modeli moda olabilir. Yani reklamlarda, “bu yılın moda kombisi” tabiri duyabilirsiniz. Veya odun sobası kullanıyorsanız; yanacak odunun şekli moda olmaz. Sobalar, modaya göre dizayn edilebilir. Yani ihtiyaçlarınızı karşılayan asıl unsurların moda olmasına gerek yoktur. Ancak insanlar farklı olma ihtiyacı hisseder.

Kişiliğini, tarzını yansıtan ürünlere yönelir. Gerek olmadığı halde moda ürünlerini ihtiyaç haline getirir. Kısacası moda; ihtiyaç değil, farklı olma dürtüsünün tezahürüdür.

Yukarıdakilere katılıyor musunuz?

Dünyada “moda başkenti” olarak bilinen önemli kentler neler?

New York, Paris, Milano, Londra, Dubai, Berlin, Tokyo, Miami, Madrid, Hong Kong, Roma, Sao Paulo, Sidney, Barcelona, Viyana, Yeni Delhi, Los Angeles.

Moda kültürü ve sanatı üzerinde bir etkisi var mı?

Sanat :

Kuru ve Çeğindir (2000) çalışmasında insanların fiziksel ve psikolojik ihtiyaçları ile belirlenen giyinme, modacı ve sanatçıların işbirliğiyle oluşturulan giysilerin örtünme ve korunma ihtiyaçlarının dışına çıkmasıyla sanat niteliği kazandığını belirtmiştir.

Moda eğilimlerini etkileyen faktörlerden biri olan sanat akımları modanın sonsuz beslendiği alan olmuş ve moda tasarımcıları sanat akımlarından ve yapıtlarından esinlenmiş, tasarımlar oluşturarak adlarından sıkça söz ettirmiş, moda ürünleri oluşturmuştur.

moda ve sanat üçlü bir ilişkiye; yapıt, yaratıcı ve izleyici ilişkisine başvurarak estetik bir hazzın oluşmasını sağlamaktadır. Moda ile sanatı birleştirmek hem artık herkesin bildiği bir gerçek, hem de tam anlamıyla güncel bir konu olmaktadır.

Kültür :

Batı’da yapılan moda, Doğu’daki insanların alışkanlıklarını ve küreselleşmeyi etkilemektedir.

Bu nedenle, küreselleşme iki ucu keskin bir kılıçtır.

Batı, Batı modasıyla Doğu’nun geleneklerini değiştirebildi.

 

 

 

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0