Seçim 2018 Nasıl Gidiyor

Seçim 2018 Nasıl Gidiyor

Türkiyede Seçimler coşkuyla ilerliyor. Türkiye bugün tarihi seçime gidiyor. Bugünkü cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde nasıl oy kullanıla

Af Sözü Feti Yıldız
UNICEF nedir
Pakistan ve Afgan yetkililer bu hafta İslamabad’ta barış görüşmeleri yapacaklar

Türkiyede Seçimler coşkuyla ilerliyor.

Türkiye bugün tarihi seçime gidiyor. Bugünkü cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde nasıl oy kullanılacağı ve 2018 oy pusulasının nasıl olduğu konusu vatandaşlar için merak konusu oldu. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan, resimli ve resmi bir kimlik belgesiyle oy kullanabilecek. Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı ‘Seçim sonuçları ne zaman açıklanacak?’ sorusunu cevapladı.

Kim kazanacak?

2018 seçimleri için en çok merak edilen sorular ise’ Seçimde oy nasıl kullanacağım?’, ’24 Haziran 2018 oy pusulası nasıl’, ‘Geçerli ve geçersiz oy nedir’ ve ‘Oy verme işlemi saat kaça kadar?’ oldu. Seçim 2018 oy pusulaları ve ‘nasıl oy kullanacağım’ sorularının yanıtı, oy verme işleminin infografikli açıklaması ve ‘Seçim sonuçları ne zaman açıklanacak’ sorusunun cevabı haberimizde…

Bu seçimler Türkiye’nin geleceğini yapacak.Yeni seçim sistemi nasıl ?

Türkiye, 2017 referandumuyla kabul edilen anayasa değişiklikleriyle ilk defa Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini bir arada yapacak.

TBMM’de grubu bulunan siyasi partiler Cumhurbaşkanı için aday gösterecek. TBMM dışından aday gösterilenler için ise 100 bin imza gerekiyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda adayların hiçbiri yüzde 50’ye ulaşamazsa en çok oyu alan iki aday ikinci tura kalacak. İkinci turda da en yüksek oyu alan isim 5 yıllık Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçecek.

Cumhurbaşkanı en fazla iki defa seçilebilecek. Yeni anayasaya göre, meclisteki milletvekili sayısı da 550’den 600’e çıkarıldı. Yeni düzenlemede Ankara’da seçilecek milletvekili sayısı 32’den 36’ya, İstanbul’da seçilecek milletvekili sayısı da 88’den 97’ye yükseldi.

Antalya’nın çıkaracağı milletvekili sayısı 2, Adana’nın 1, Bursa’nın 1, Aydın’ın 1, Denizli’nin 1, Diyarbakır’ın da 1 arttı.

Türkiye’nin Geleceği Ve 24 Haziran Seçimi.

Yanlış ve batıl politikalar yüzünden Türkiye’de ahlaki manevi değerlerde büyük bir tahribat olmuş, güven sarsılmıştır. Eğitimimiz, kaliteli insan yetiştirmiyor. Borca dayalı para sistemi nedeniyle kamunu borcu 1 trilyon TL’yi aşmıştır.

Türkiye’deki yıkımın kapsamı nedir?

Esnaf kan ağlıyor. Bankalar kazanıyor, sanayicimiz ve esnafımız iflas ediyor. Toplumun temel direği olan aile yapımız bozulmuştur. Tarım ve hayvancılığı bitirilmiştir. Dış politikada günü birlik tavır değişiklikleri yüzünden Türkiye köşeye sıkıştırılmıştır. Biz bütün bu olumsuzluklardan bir yönetim değişikliği ile çıkabiliriz. Bu yönetim değişikliği, ise ancak Saadet Partisi’nin göstereceği aday üzerinden yapılması faydalı olur gözükmektedir. Bir felaket tellallığı yapmak istemeyiz.

Başka bir çare yoktur.

Ancak görünen köy de kılavuz istemez. Ülke ne zaman bir darboğaza girmişse ancak Milli Görüş ile düzlüğe çıkabilmiştir. Başka da çare yoktur. Önümüzdeki seçim “olmak veya olmamak” seçimidir. Millet olarak AK Parti’nin 16 yıldır uyguladığı faizci politikalar ülkeyi sıkıntıya sokmuştur. Bunun görülmesi gerekir. Bir insanın boğulurken sahildeki adama kabadayılık yapmasının bir hükmü olmaz. Saadetsiz saadet olmaz. Seçim milletimizindir.

Gün bu gündür.gün değişimi günü .

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0