Örgüt Değil Kuran Birliği

Örgüt Değil Kuran Birliği

Çocuklara Kur'an öğretmek suçu mu?          Türkiye’deki cezaevlerinde 700’e yakın 0-6 yaş arası bebek bulunuyor. Annelerinin suçlarına göre ayrımcı

Şırnak’taki terör operasyonunda 1 asker şehit oldu
Walt Disney hakkında bilmediğiniz bilgiler
Kendinizi yılın en kötü grip ayına hazırlamanız için 9 yöntem

Çocuklara Kur’an öğretmek suçu mu?

         Türkiye’deki cezaevlerinde 700’e yakın 0-6 yaş arası bebek bulunuyor. Annelerinin suçlarına göre ayrımcılığa uğrayan bebekler bazı haklardan yararlanamazken, çocuklarına Kur’an öğretmek isteyen annelere ‘örgüt içi eğitim faaliyeti’ suçlaması yapılıyor.

Adalet Bakanlığı verilerine göre  2017 Temmuz ayı itibariyle cezaevlerinde annesinin yanında kalan 0-6 yaş grubu çocuk sayısı 668. Bu bebeklerin sayısı her geçen gün artarken cezaevlerinde yapılan çocuklar arasındaki ayrım ise vicdanları bir kez daha yaraladı.

Edinilen bilgilere göre annesi darbe girişimi dolayısıyla tutuklu olan bebekler ve çocuklar kreş hakkından yararlanamıyor ve sadece 1 oyuncak hakkı veriliyor.

Ayrıca adi suçlardan (hırsızlık, uyuşturucu satıcılığı gibi) tutuklu veya hükümlülerin çocuklarına verilen resim odasına gitme hakkı da bu çocuklardan esirgeniyor. Koğuşlarda resim yapmak isteyen çocuklara ise boya kalemi verilmesi bile yasak.

Cezaevinde yatan masum çocuklar……

       Geçen haftaki yazı gibi bu haftanın yazı konusu da pek iç açıcı değil. Söz konusu çocuklar olduğu için normalden çok daha fazla iç karartıcı hatta. Fakat çocuklar bizim yumuşak karnımız, geleceğimiz. Bu sebeple ne kadar iç karartıcı da olsa onlardan daha çok bahsetmeli, daha çok hal çaresi aramalıyız. Buna zorunluyuz.

“Hapisteki çocuk” sorununun iki boyutu var: Birincisi; annesiyle birlikte hapse giren çocuklar. İkincisi ise; tutuklu ve hükümlü çocuklar. Bu yazıda sorunun ilk boyutuna dikkat çekmeye çalışacağız.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi CHP Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin açıkladığı verilere göre; geçtiğimiz ay cezaevinde kalan çocuk sayısı Nisan ayında 560 iken, geçen 90 günlük sürede 108 çocuğun daha annesiyle birlikte cezaevine girmesiyle bu sayı 668’e ulaştı. Yani, cezaevlerinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş arası çocuk sayısındaki yüzde 20 oranındaki artış oldu. Bu da demek oluyor ki; her gün en az bir çocuk annesiyle cezaevine girdi.

Düşünebiliyor musunuz, 668 masum çocuk dört duvar arasında anneleriyle birlikte cezalandırılıyor! Tabi, bu rakam büyük ihtimalle şu an daha fazla, eminim 700’ü geçmiştir. Suçsuz günahsız 700 çocuk parmaklıklar arasında yaşam savaşı veriyor.

Kur’ân-ı Kerîm öğretmek örgüt suçu sayılıyor mu?

         Öte yandan edindiğimiz bilgilere göre eğer terör suçlamasıyla cezaevinde bulunuyorsanız Kur’ân-ı Kerîm bile öğretmeniz yasak. Çünkü örgütsel suç olarak değerlendirilerek, ‘örgüt içi eğitim faaliyeti’ suçu kapsamına sokuluyor.

Cezaevlerindeki ‘darbe girişimi’ suçlamasıyla tutuklu kadınlar çocuklarına Kur’ân-ı Kerîm öğretmesi örgütsel suç olarak değerlendiriliyor.

25-30 kişilik koğuşlarda sürekli baskı altında kalan, psikolojik ve bedensel gelişimini tamamlamaya fırsat bile verilmeyen bebek ve çocukların durumuyla ilgili yetkililerin harekete geçmesi ve bu masum çocukların da geleceklerinin karartılmaması vicdan sahiplerinin öncelikli talebi.

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre cezaevlerinde annesinin yanında kalan çocukların sayısının son üç yılda ikiye katladı.

Bebeklerin bile psikolojisi eziyet ediliyor:

         Henüz hakkında hüküm verilmemiş birçok anne bebeğiyle cezaevinde kalmaya zorlanıyor. Annelerine yapılan farklı muamelelere kendileri de maruz kalan çocukların ve bebeklerin psikolojik yönden hastalanmaya başladıkları gözlemleniyor.

Yeme- içme ve yatak hakkı gibi temel insanî ihtiyaçlarına bile sınırlı bir şekilde ulaşan masum çocuklar arasında bile ayrımcılık yapılması tutuklular ve yakınları tarafından tepkiyle karşılanırken bu bebeklerin sesinin duyulmasını istiyorlar.

Cezaevinde yatan masum çocuklar………

Cezaevlerinde KUR’AN öğretmek nasıl sayıldı?

          Cezaevlerinde eğer terör suçlamasıyla bulunuyorsanız Kur’ân-ı Kerîm bile öğretmenin yasak olduğu belirtiliyor. Çünkü örgütsel suç olarak değerlendirilerek, ‘örgüt içi eğitim faaliyeti’ suçu kapsamına sokuluyor.

Yeni Asya Gazetesi karikatüristi İbrahim Özdabak, bu durumu çizdi. “Cezaevinde çocuklara Kur’an öğretmek örgüt suçuymuş” diyer Özbadak, iki farklı karikatüründe 1930’lardaki tek parti rejimi ile günümüzden örnek verdi.
COMMENTS

WORDPRESS: 0