Sonunda Başkan Yeni askerlik sistemi onayladı!

Sonunda Başkan Yeni askerlik sistemi onayladı!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te yasalaşan Yeni askerlik sistemi yasa tasarısını imzaladı. Kanun teklifi Başkan Erdoğan'ın imzasını ardından Res

81 yaşında Yazar Şule Yüksel Şenler hayatını kaybetti
Ak Parti’de, 2 eski milletvekili daha istifa etti
Kılıçdaroğlu : Bir partinin başkanı cumhurbaşkanı olamaz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’te yasalaşan Yeni askerlik sistemi yasa tasarısını imzaladı. Kanun teklifi Başkan Erdoğan’ın imzasını ardından Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Yeni askerlik sistemi yasalaştı! Erdoğan imzaladı!

Erdoğan, yeni askerlik sistemi onayladı.  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Cumhurbaşkanımız TBMM’de kabul edilen Askerlik Kanunu’nu imzalamışlardır, hayırlı olsun” dedi.

130 BİN ASKER TERHİS OLACAK

TBMM’deki oylamada 335 kabul, 17 ret, 2 çekimser oy çıktı. Cumhurbaşkanı imzalayınca, 6 ayı dolan 130 bin asker terhis olacak.

Ekrem İmamoğlu, kendisinin ve ailesinin mal varlığını açıkladı

Hizmet süresi ne kadar ?

Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Askerlik hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilecek. Bu şekilde belirlenen hizmet süresi 6 aydan az olamayacak.

Şimdi TSK ye kim katılacak ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek için askerlik çağı, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşına girilen yılın 1 Ocak’ından başlayıp, 41 yaşına girilen yılın 1 Ocak gününde sona erecek.

İSTEYEN ERBAŞ VE ERLER, 6 AY DAHA DEVAM EDEBİLECEK

Erbaş ve erlerden iisteyen, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesiyle terhise hak kazandığı tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığınca uygun görülecek sayıda ve 6 ay süreyle sınırlı olmak üzere askerlik hizmetine devam edecek, bu sürenin sonunda terhis edilecek. Askerlik çağı, cumhurbaşkanınca 5 yıla kadar
uzatılabilecek veya kısaltılabilecek.

Yeni askerlik sisteminde Bakaya ve yoklama kaçaklarına bedelli hakkı

YEDEK SUBAY SEÇİMİ

4 yıl veya daha fazla süreli yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar ile dengi kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlardan, TSK’nin ihtiyaç miktarı yedek subay adayı olarak ayrılacak.

TSK’nin ihtiyaç duyduğu yedek subay miktarından fazla olan yükümlülerden, istekli olanlardan ihtiyaç miktarı kadarı askerlik hizmetini yedek astsubay, diğerleri erbaş ve er olarak yerine getirecek.

YEDEK ASTSUBAY SEÇİMİ

TSK’nin ihtiyacı kadar yedek astsubay adayları, 2 veya 3 yıl süreli yüksek öğretim kurumlarından, 4 yıl ve daha fazla süreli yüksek öğretim kurumlarından istekli olanlar arasından seçilecek.

TSK’nin ihtiyaç duyduğu yedek astsubay miktarından fazla olan yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirecek.

Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle TSK’nin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınacak.

kaynak : hürriyet 

COMMENTS

WORDPRESS: 0