Su Ne Demek? Hayat Demektir

Su Ne Demek? Hayat Demektir

Uzmanlar, suyun insan yaşamı için hava kadar önemli olduğunu belirterek uyarıyor; "Kaybedilen su yerine konmazsa böbrek yetmezliği meydana gelir" Su d

Kadınlar neden yalan söyler?
ABD Kuruluşlarına Reklam Verme
Trump şimdi ünlü festival için harekete geçti

Uzmanlar, suyun insan yaşamı için hava kadar önemli olduğunu belirterek uyarıyor; “Kaybedilen su yerine konmazsa böbrek yetmezliği meydana gelir”
Su demek, hayat demektir
Uzmanlar, suyun insan yaşamı için hava kadar önemli olduğunu belirterek uyarıyor; “Kaybedilen su yerine konmazsa böbrek yetmezliği meydana gelir”

Tüketici Halkları Derneği Samsun Şube Başkanı ve Halk Sağlığı Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, suyun insan yaşamı için hava kadar önemli olduğunu belirterek, “Su hayattır. Vücut günde 2.5 litre su kaybeder, kaybedilen su yerine konmazsa böbrek yetmezliği olur” dedi.

İnsan yaşlandıkça vücudunun içerdiği su miktarı azalıyor

İnsan vücudunun büyük bir kısmını suyun teşkil ettiğini hatırlatan Dr. Dinççağ, ergin bir insan vücudunun yüzde 67’sinin sudan ibaret olduğunu söyledi. Bu oranın çocuklarda daha büyük olduğunu ifade eden Dr. Dinççağ, “Yeni doğan bebeklerin yüzde 70’inden fazlası, 3 aylık fetüsün ise yüzde 95’i sudur. İnsan yaşlandıkça vücudunun içerdiği su miktarı azalır ve yüzde 60’lara kadar iner.

Vücutta da organların içerdiği su miktarı çok değişiktir. Örneğin çok kuru ve katı görünen bir doku olan kemiğin yüzde 25’i, buna karşılık kasların yüzde 75- 80’i sudur. Kanın yüzde 90’ı sudur.

Su vücutta kimyasal faaliyetlerin oluşmasında gereklidir. Vücut için lüzumlu maddelerin emilmesinde, hücrelere dokulara taşınmasında, metabolizma artıklarının taşınmasında, vücuttan atılmasından sorumlusudur.

Su, insan bedeninde sıcaklık ayarlanmasında görev alır. Vücut sıcaklığı artınca su buharlaşarak vücudu soğutmaya çalışır. Vücut günde normal şartlarda fark edilmeyen terlemeyle 500 mililitre, solunum ve akciğerlerden 350 milimetre, idrarla bin 500 milimetre olmak üzere toplam 2.5 litre kadar su kaybeder. Eğer vücut kaybettiği suyu yerine koyamazsa böbrek yetmezliği olur” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, 17 Eylül’den itibaren tüm abonelere su faturalarında yüzde 17’lik indirim yapacaklarını bildirdi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Tuna, vatandaşın günlük hayatında birinci derecede önemli olan konulara öncelik verdiklerini belirtti.

Göreve geldikten sonra mandıraların yoğun olduğu 16 ilçede su indirimine gittiklerini aktaran Tuna, konut ve iş yeri dahil tüm aboneler için de bir indirim yapılması konusunda uzun süredir çalıştıklarını vurguladı.

Sosyal şartları iyileştirmeye yönelik kararlar almaya özen gösterdiklerini ifade eden Tuna, su indirimine ilişkin Başkanlık yazısının Büyükşehir Belediye Meclisinin bu ayki toplantısında karara bağlanacağını açıkladı.

Başkan Tuna, şu bilgileri verdi:

“ASKİ Yönetim Kurulu kararı ile birlikte onayımın da yer aldığı Başkanlık yazısı bu ayki Büyükşehir Belediye Meclisine gelecek. Son dönemde dış etkenli ekonomik baskılar nedeniyle vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıları bertaraf etmek ve onları biraz olsun rahatlatmak için ve tabii ki sosyal belediyecilik anlayışımızın bir gereği olarak su faturalarında indirim kararı aldık. Mecliste bu yönde karar alacağız inşallah.

17 Eylül’de okulların açılacağı günden itibaren geçerli olacak şekilde yüzde 17’lik bir indirim yapıyoruz. Hesaplamalarımızla ancak bu kadar indirim yapabiliyoruz. Dış ekonomik saldırılara karşı vatandaşlarımızın yanında olmak ve destek olmak düşüncesiyle bunu gerçekleştiriyoruz.

Bu bir motivasyon, bir katkımız olsun istiyoruz. Konut, işletmeler tüm aboneleri kapsıyor ve merkez dahil 25 ilçenin tamamında indirim uygulayacağız.”

Büyükşehir Belediyesinde tasarruf döneminin başladığını açıklayan Aktaş, özellikle Bursalıların su zamlarından şikâyetçi olduğunu görerek, suya indirim yapmak için çalışmalar başlattı. Yapılan görüşmeler sonrası ilk etapta suya %11

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0