Trump’ın Suriye’den çekilme, ABD zırhlı araçlarının yola çıkmasıyla başladı

Trump’ın Suriye’den çekilme, ABD zırhlı araçlarının yola çıkmasıyla başladı

ABD güçleri Suriye’den çekilmeye başladı, ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo’dan bir günden kısa bir süre sonra Kürt müttefikleri arasında yeni terk edi

Viski İçmem Ama Boğaz’da İçenleri Var
Afganistan Cumhurbaşkanının mitinginde saldırısı: 26 ölü
Eren Ne Dedi?Ülke İyi ki varsın

ABD güçleri Suriye’den çekilmeye başladı, ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo’dan bir günden kısa bir süre sonra Kürt müttefikleri arasında yeni terk edilme korkusu uyandı. ”.

 

İslam Devleti ile mücadelede yer alan on zırhlı araç (İsis) Cuma sabahı doğu Suriye’den Irak’a geçti. ABD ordusu anlaşmazlığı kabul etti, ancak hiçbir askerin ayrılmadığını ve savaş kamyonlarının çekildiği alanları ortaya çıkarmayı reddettiğini söyledi.

Hareket, Donald Trump’ın 2.000 ABD askerinin geri çekilmesini emrettiği ve İsis’e karşı askeri bir zafer ilan ettiği ve ABD kuvvetlerinin böyle bir amaç için oluşturduğu Kürt kuvvetlerinin yanında dört yıllık bir kampanya yürüttüğünü belirten sürpriz ilanından üç hafta sonra geldi.

Trump’ın kararı, Kürtlerin Türkiye’nin saldırısına maruz kalmasına ve Irak’ın Suriye sınırındaki İsis’in kalıntılarının yeniden canlanmasına izin vermesine ısrar eden eleştirmenler tarafından tek taraflı ve erken olarak verildi. Hareket, ABD savunma sekreteri James Mattis ve Washington’un Isis’e karşı savaş elçisi Brett McGurk’tan istifa etmesine yol açtı.

Her iki adam da, Kürtlerin kaderi üzerindeki felaketin ortasında istifa etti. Karardan önceki haftalarda, Ankara, Kürt militan gruplarını ülkenin kuzeydoğusundan sürmek için okuduğu konusunda ısrar ederek, Suriye ile olan güney sınırına yakın bir istila kuvveti düzenledi.

 

Belirsizliğe ek olarak, Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD’nin ABD güçleri bir kez gitmiş olduklarında müttefiklerinin saldırıya uğramayacağına dair güvenceleri alana kadar ABD’nin ayrılmayacağını söyledi.

Washington’un Suriye Demokratik Güçleri’ndeki (SDF) vekilleri YPG milisleri şemsiyesinden çekildi. Kürt liderliğine rağmen, Suriye Demokratik Güçleri arasında Rakka gibi şehirleri ve yakındaki kasaba ve köyleri geri almak için mücadeleye öncülük eden Araplar var. Birçoğu, 2013’ün ortalarından itibaren bölgeyi taradığında başlayan İsis işgalinde sürgün edilmek zorunda kalmadan önce aynı bölgelerden selam vermişti.

 

Kürdistan İşçi Partisi’nin kıdemli üyeleri ya da Türkiye’nin sınırları içinde uzun bir gerilla savaşıyla mücadele ettiği PKK, savaşta rol oynadı ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki sivil kurumlarda önemli görevler üstlendi. Onların katılımı, isyanın Suriye’deki savaştan ve özellikle de ABD silahlarından ve finansmanı tarafından empoze edileceğinden korkacağını da ekledi.

Pompeo, “Ortadoğu’daki ABD’nin rolünü güçlendiriyor” diyen Perşembe’deki Kahire’nin adresinden önce, SDF’yi şöyle dedi: “Bunlar, bizimle savaştığımız millet olmuştur ve bizimle savaştı millet korunuyor. ”

 

Mısır başkentinde şu sözleri takip etti: “Bir eyleme Amerikan prestijini koyarsak, müttefiklerimiz takip etmemize bağlıdır.” Trump, Aralık’ta askerlerin şimdiye kadar gideceği ısrarından çekilmek için de ortaya çıktı. Bu haftanın başlarında “Isis’le savaşmaya devam ederken ve ihtiyatlı ve gerekli olan her şeyi yapmaya devam ederken aynı zamanda uygun bir hızla gideceğiz” dedi.

Bölgesel stratejisini hazırlayan cumhurbaşkanı ve kıdemli generaller arasındaki şizm, Kürt kararıyla açıkça ortaya çıktı.

Türkiye, ABD’nin çekilişini geciktirmesi durumunda Suriye’yi saldırıya sokacağını söyledi

 

Pompeo ve Bolton, hem hareketi yavaşlatmaya hem de Trump’ı ABD çıkışının, Suriye’nin kuzey-doğusunu potansiyel bir etki bölgesi olarak gören ve Suriye’de bir toprak koridorunu birleştirmekle meşgul olan İran’ın elini güçlendireceği konusunda ikna etti.

Yetkililer, özellikle İran’da tartışmayı kazandıklarına inanıyorlardı, ancak ilk konvoyun ayrılması müttefikleri ve düşmanları birbirine karıştıran bir başka aşamaya işaret ediyor.

Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu hafta Bolton’un ABD’nin Kürtlerin güvenliğine ilişkin güvencelerine koşullu olarak geri çekilmesini sağlamada “büyük bir hata” yaptığını söyledi. Trump’ın duyurusunu coşkuyla karşılayan Rusya, Cuma günü Washington’un artık ayrılma konusunda ciddi olmadığını söyledi

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0