Yumurta Üreticilerinden Gelen Uyarı 1 Aylık Yumurt astoğumuz kaldı Katar Türkiye’nin Çin’den İlk Olduğuna Vurguladı

Türkiye'de yumurta üretimi 2018 Türkiye’nin yumurta üretimine yönelik Nisan 2018 verilerini budur TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre tavuk yumurtası ü

Türkiye ve Rusya, Suriye Idlib’inde durumu istikrara kavuşturmak için önlemler almayı kabul etti
1Eylül Dünya Barış Günü
Türk Seddi Dünyanın En Uzun Üçüncü Seddi

Türkiye’de yumurta üretimi 2018

Türkiye’nin yumurta üretimine yönelik Nisan 2018 verilerini budur

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre tavuk yumurtası üretimi 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti.

Tavuk yumurtası üretimi Nisan ayında bir önceki aya göre %3,3 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %4,4 arttı.
Kesilen tavuk sayısı 109 milyon

Kesilen tavuk sayısı Nisan ayında bir önceki aya göre %4,1, bir önceki yılın aynı ayına göre %11 arttı. Nisan ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre %9,2, bir önceki yılın aynı ayına göre %51,4 arttı. Kesilen tavuk sayısı 109 milyon, kesilen hindi sayısı ise 571 bin adet oldu.

Tavuk eti üretimi 191 567 ton

Tavuk eti üretimi Nisan ayında bir önceki aya göre %3,1, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,9 arttı. Nisan ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre %11,7, bir önceki yılın aynı ayına göre %63,6 arttı. Tavuk eti üretimi 191 567 ton, hindi eti üretimi ise 5 980 ton olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre %1,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %8,1 arttı.

Türkiye’nin yumurta üretimi şubatta bir önceki aya göre yüzde 8,4 azalışla 1,6 milyar adet olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin “kümes hayvancılığı üretimi” istatistiklerini açıkladı.Buna göre, yumurta üretim miktarı şubatta bir önceki aya göre yüzde 8,4 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 arttı. Şubatta 1,6 milyar adet tavuk yumurtası üretildi.

Söz konusu ayda kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre yüzde 9,5 azalırken, Şubat 2017’ye göre yüzde 5,2 artışla 94 milyon olarak kayıtlara geçti.Kesilen hindi sayısı ise şubatta bir önceki aya göre yüzde 5,3 geriledi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 74,3 arttı. Şubatta kesilen hindi sayısı 439 bin oldu.

Tavuk eti üretimi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 8,2 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,8 yükseldi ve 166 bin 590 ton olarak belirlendi.

Hindi eti üretimi de şubatta bir önceki aya kıyasla yüzde 11,1 azaldı ve 4 bin 647 ton olarak tespit edildi. Hindi eti üretimi söz konusu ayda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 91,9 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, tavuk eti üretiminde şubatta aylık bazda yüzde 0,02 azalış görüldü. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,9’luk artış gerçekleşti.

Üretim

Türkiye‘nin yıllar itibariyle tavuk yumurtası üretimi Tablo 2’de verilmiştir. Sektördeki hızlı gelişmeyle birlikte 2010 yılından sonra sürekli bir artış eğiliminde olan yumurta üretimi, 2014 yılında 17.1 milyar adet ile rekor seviyeye ulaşmıştır.

Tablo 2. Türkiye tavuk yumurtası üretimi 2015 yılında ise tavuk yumurta sayısı, Aralık 2014 ve Haziran 2015 tarihlerinde Türkiye’de kuş gribi vakalarının ortaya çıkması nedeniyle bir önceki yıla göre %2.4 oranında düşerek 16.7 milyar adete gerilemiştir. 25 yıllık süreçte Türkiye’de tavuk yumurtası üretiminin %118 oranında arttığı görülmektedir .

Üreticilerden uyarı: 1 aylık yumurta stoğumuz kaldı, böyle …

Uyarı yumurta üreticileri 1 aylık yumurta stoklarına sahiptir.

Enflasyonun yükselmesi, maliyetlerin, benzinin artması ve döviz kurlarındaki hareketlilik nedeniyle gıda ürünlerine yüzde 30’dan yüzde 100’e varan oranlarda zam geldi. Yetkililer, okulların açılması ve havaların soğumasıyla yumurta satışlarının arttığını ancak maliyetlerinin yükselmeye devam etmesiyle yumurta fiyatlarına zam geleceğini belirtti.

Yumurtayı sarmak için kullanılan ambalaj malzemelerinin yüzde 60’ını ithal ettiklerini ve onlara da yüzde 40 oranında zam geldiğini söyleyen Yıldırım, “Maliyetlerimiz arttığı için yumurtaya küçük zamlar gelecektir, stoklarımız azalıyor. Yumurtayı sardığımız ambalajın yüzde 60’ını ithal ediyoruz. Yumurta paketleme makinelerinin parçalarına da yüzde 30 zam geldi. Satışların durmasından korkuyoruz” dedi.

Okulların açılması nasıl etkiledi?

Enflasyon 15 yıl sonra ilk kez yüzde 20’yi aştı
Pazarcının yumurtayı sattığı fiyat ile markette satılan arasında büyük fiyat farkı olduğunu dile getiren Yıldırım, “Pazarcı, halden kolisini 15 liraya alıyor bir lira farkla satıyor. Ama marketlerde bu fark 5 liraya kadar çıkıyor. Bu doğru değil, okulların açılmasıyla her öğrencinin beslenme çantasında yumurta mutlaka oluyor, o yüzden satışlarımız 15 arttı. Kışın gelmesi de satışlarımızı olumlu etkiliyor” diye konuştu.
‘BİR AYLIK STOĞUMUZ VAR’

Fiyatlarda henüz büyük bir değişiklik olmadığını söyleyen Yıldırım, “Stoklu gidiyoruz, bir ay daha bizi götürecek stoğumuz var, ondan sonra maliyetlerimiz artmaya devam ederse yumurta fiyatlarına mecbur zam gelecektir” ifadelerini kullandı.

Ihracat kaç yüzdede arttı?

Sezonun açılmasıyla ihracatın da arttığını aktaran Yıldırım, “İhracatımız yüzde 15 arttı. Katar, Irak, Suriye ve Suudi Arabistan gibi ülkelere ihracat yapıyoruz. İran’da şu anda kuş gribi olduğu için oraya da ihracata başladık” dedi.