İsrail Barosu Başkanı, ‘yargıçlık için seks’ skandalında şüpheli olarak adlandırıldı

İsrail Barosu Başkanı, ‘yargıçlık için seks’ skandalında şüpheli olarak adlandırıldı

İsrail medyası, önde gelen bir İsrail avukatı, cinsel yardım karşılığında en az iki yargıcın terfisi lehinde savunduğu şüphesiyle tutuklandığını bildi

Dünya Kupası için Rusya’da Türkler
Arda Turan Mafya Mi?
AB bütçesinde Türkiye kesintisi: İnsan hakları, demokrasi ve hukuk alanında gerileme var

İsrail medyası, önde gelen bir İsrail avukatı, cinsel yardım karşılığında en az iki yargıcın terfisi lehinde savunduğu şüphesiyle tutuklandığını bildirdi.

Haaretz gazetesi, İsrail Barosu Başkanı Efraim Naveh’in Çarşamba günü tutuklandığını ve o akşam saatlerinde mahkemede göründüğünü söyledi.

Kimliği, ancak İsrail medya kuruluşlarının “yargılama skandalına yönelik seks” olarak nitelendirdiği davaya ilişkin soruşturmanın tıkaçık bir düzen altında olduğu günden sonra kamuya açıklandı.

İsrail medya kuruluşlarının üst düzey İsrail hükümet ve yargı yetkilileriyle yakın ilişkileri olduğunu söyleyen Nave, İsrail polisini temsilen bir başka hakimin yanı sıra sulh hakimi mahkemesine bir kadın hakim belirledi.

Kimliğini halka duyurmadan önce İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, polis yolsuzlukla mücadele biriminin Lahav 433 ‘ün erkek avukatla ilgili soruşturma başlattığını söyledi.

Polisin, şu anda Nave olduğu ortaya çıkan avukatın “birkaç yıl önce bir kadın yargıcın atanmasıyla ilgili olarak” bütünlük suçlarını “işlediğinden ve sulh ceza mahkemesinde bir yargıç atamaya teşebbüsüyle” ilgili olduğundan şüpheleniliyor. O zaman, onu isimlendirmeden.

Rosenfeld, bir hakim ve bir avukat olan iki kadının da, suçlamadan iki hafta önce İsrail polisine ulaşmasının ardından dava ile ilgili soru sormak için çağrıldığını söyledi.

Şüphelinin, bir avukat olan Haaretz ve Çarşamba günü daha önce bildirilen diğer İsrail haber yayınları olan kocasının profesyonel gelişimine karşılık olarak kadın avukatla cinsel ilişkiye girdiğine inanılıyor.

Medya organları, kadın hakimin şüpheliyle cinsel ilişkide bulunduktan sonra 2016 yılında terfi ettiği halde kadın avukatın kocasının terfi için teklifinin başarısız olduğunu söyledi.

 

İsrailli politikacıların zirvesi

Nave, İsrail’de önemli bir etki yaratıyor.

Sadece yaklaşık 59.000 üyeyi sayan baro birliğini yönetmekle kalmıyor, aynı zamanda Haaretz de dernek başkanı olarak, “ülkenin en iyi yasal görevlilerini atayan dokuz üyeli paneldeki daimi sandalyesi nedeniyle önemli bir siyasi güç kullanıyor” dedi.

 

Aslında gazetede, Adalet Bakanı Ayelet Shaked, İsrail Yüksek Mahkemesi Başkanı Esther Hayut, Maliye Bakanı Moshe Kahlon, Knesset’in iki üyesi ve üç Yüksek Mahkemenin adaleti de dahil olmak üzere İsrail Yargı Atama Komitesi üyelerinin tamamının Davayla ilgili sorgulama için çağrıldı.

 

Özellikle Shaked, tartışmalı adalet bakanı “yakın bir siyasi müttefik olarak görülen” Naveh ile yakın bağlara sahip olduğunu söyledi.

Naveh “komite oylamasında desteğinin adalet bakanına daha fazla sayıda muhafazakar ve dini hakimin atanması hedefini gerçekleştirmesine yardım etmekte çok önemli olduğu panelin önemli bir üyesi” dedi.

Haaretz, Shaked’in Çarşamba gününün adalet bakanı ve kadın olarak “çalkantılı” bir gün olduğunu “söylediğini de belirtti

Başsavcı Avichai Mandelblit, şüpheli ile olan dostluğu nedeniyle davayı ele almaktan vazgeçtiğini belirtti. Ynet, Devlet Savcısı Shai Nitzan’ı görevli bıraktığını bildirdi.

 

Gazete, erkek hakimin karısının, kocasının kariyerinin ilerlemesini zorlamak için şüpheli ile bağlantılarını kullandığı yönündeki suçlamaları reddettiğini de ekledi.

Soruşturmanın bir parçası olarak, Lahav 433 birimi İsrail Barosu ofisine ve şüphelinin evine baskın düzenledi ve belge ve dijital materyalleri ele geçirdi.

İsrail Barosu, “Naveh’in faaliyetlerini askıya aldığını” ima etti. Kudüs Post Çarşamba günü daha fazla ayrıntıya girmeden rapor verdi.

Gazete, birliğin ulusal konseyinin Pazar günü acil bir toplantı yapılacağını açıkladı.

Kudüs Postası ayrıca, derneğin üç üyesinin de yolsuzlukla ilgili endişelerini öne sürerek bu hafta istifa ettiğini bildirdi.

İsrail medyası tarafından yapılan açıklamada, Nave’in geçen yılın sonlarında ayrı bir skandala karıştığını ve İsrailli bir pasaport göstermeden kadın arkadaşlarının İsrail’e girmesine yardım etmekle suçlandıklarını belirtti.

COMMENTS

WORDPRESS: 0