Mısır’ın Sina Yarımadası’nda militanlar Hristiyan kaçırdı

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda militanlar Hristiyan kaçırdı

Güvenlik görevlilerine göre, iki yıl süren bir süre sonra bölgedeki azınlık Hıristiyanlara yönelik yenilenen saldırıların hayaletini artıran bir olay

Akrep Sokunca Ten Renginden Göz Rengine Kadar Her Şeyi Değişti
Eşref Kolçak 92 yaşında hayatını kaybetti !
Hamas, Katar’ın Gazze’de maaş ödemesine izin vermeyi reddetti

Güvenlik görevlilerine göre, iki yıl süren bir süre sonra bölgedeki azınlık Hıristiyanlara yönelik yenilenen saldırıların hayaletini artıran bir olay olan güvenlik yetkililerine göre Perşembe günü aşırı uçlu militanlar, Mısır’ın Sina Yarımadası’nın kuzeyindeki çalkantılı bir taksiyle seyahat eden bir Hristiyan adamı kaçırdılar.

Yetkililer adamı teşhis etmedi, ancak polisin kaçakçıları olaydan sonra kaçtıkları çöle sürdüğünü, birini öldürdüğünü ve iki kişiyi bir yangında yaraladıklarını ancak rehineyi serbest bırakamadıklarını söyledi. Yetkililer, yangında iki polisin de yaralandığını söyledi.

Taksi ile seyahat eden diğer yolcuların herhangi birinin, bir minibüsün zarar görüp görmediğine dair hiçbir haber yoktu, bu da Hristiyan adam kaçırma planının planlandığını gösteriyordu.

Saldırı, kuzey Sina’nın en büyük şehri olan El-Arish’in yaklaşık 30 km batısında gerçekleşti ve medyaya bilgi vermeye yetkili olmadıkları için anonimlik koşuluyla konuşan yetkililer söyledi.

2016 yılının sonlarında ve 2017’nin başlarında kuzey Sina’daki Hristiyanlara yapılan saldırıların bir sonucu, yaklaşık 300 aileyi orada evlerinden kaçmaya ve Mısır’ın başka bir yerinde sığınmaya zorladı.

Ölenler bir din adamı, işçi, doktor ve tüccardı. Sina’da öldürülen son Hıristiyan, El-Arish’te sokakta yürürken militanların kendisini vurdukları Ocak 2018’deydi.

Şimdi Daesh başkanlığındaki militanlar, Hıristiyanları Cumhurbaşkanı Abdel Fattah El-Sisi’ye destekleri için cezalandırdıklarını söylüyor.

Eski kilisesi ülkenin baskın Hıristiyan mezhebi olan Mısır’ın Kıpti Ortodoks Hıristiyanlarının ruhani lideri, mezhepsel uyumu iç politikasının temel taşı yapan El-Sisi’nin yakın bir müttefiki.

El-Sisi’nin cemaat himayesinde Hristiyanlara bir koruma önlemi vermiş, ancak özellikle Hıristiyanların oldukça azınlık olduğu Kahire’nin güney bölgelerinde onları radikallerden korumak için çok az şey yapmıştır.

 

2016’dan beri Daesh militanları, uzak çöl manastırlarına hacı taşıyan kiliseleri ve otobüsleri hedef alan saldırılarda 100’den fazla Hıristiyan’ı öldürdü.

Yine Perşembe günü, yetkililere göre, şüpheli militanlar Gazze Şeridi ile Sina sınırındaki Rafah kentindeki ana hastanenin otoparkına sızdı ve kaçmadan önce iki aracı yaktılar.

Olay, en son, sakinleri tahliye edilen ve militanların saklandığı yerleri reddetmek için geçen yıl boyunca tazmin edilen Rafah’ta meydana gelen şiddet olaylarının son halindeydi.

 

Neredeyse bir yıl önce, hükümet isyanı sona erdirmek amacıyla Sina askerlerine binlerce asker, ağır zırh, helikopter silahları ve jet avcılarına karşı savaş açtı.

Operasyon, saldırı sayısını önemli ölçüde azalttı ve Akdeniz kıyılarında El-Arish’te neredeyse tamamen normal bir hayata kavuştu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0