Trump’tan Türkiye’yle Yaptırımlar Konusunda Anlaşma Yok

Rahip Brunson'un serbest kalmasının ardından sonra ne oldu? Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016’da suç işlediği ve casusluk yaptığı iddia

Acı haber 3 askerimiz şehit oldu, 7 askerimiz yaralandı
Bugün Günlerden GALATASARAY
Katarlı lobicilere ‘gizemli PR firması tarafından 4 milyon dolar ödendi ’

Rahip Brunson’un serbest kalmasının ardından sonra ne oldu?

Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016’da suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson dün görülen 4. duruşmada ‘terör örgütüne yardım ve yataklık’ suçlamasından 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşmalardaki iyi halinden cezası 3 yıl 1 ay 15 güne indirilen ve adli kontrol şartları kaldırılan Brunson, cezaevinde kaldığı süre de göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Brunson, tahliyesinin ardından Almanya üzerinden ülkesi ABD’ye gitti.

TRUMP BRUNSON’U OVAL OFİSTE KABUL ETTİ

ABD Başkanı Trump, dün hakkındaki hüküm uygulanarak İzmir’de serbest bırakılan Amerikalı Papaz Brunson’ı Oval Ofis’te kabul etti.

Brunson konusunda özellikle son dönemde çok çalıştıklarını belirten Trump, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çok teşekkür ediyorum. İlişkilerde eskiye dönmek için büyük bir adım.” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN’DAN TRUMP’A CEVAP “Türk yargısı kararını bağımsız bir şekilde verdi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li din adamı Andrew Craig Brunson hakkındaki mahkeme kararına ilişkin, “Sayın Başkan Trump, her zaman vurguladığım gibi Türk yargısı kararını bağımsız bir şekilde verdi” değerlendirmesini yaptı.

“PAZARLIK YAPILMADI”

ABD Başkanı Trump, Brunson’un serbest bırakılmasının zamanlamasına dair bir soru üzerine “Bunun tamamen rastlantı olduğunu düşünüyorum” dedi.

FIRAT’IN DOĞUSUNA OPERASYON SİNYALİ

ABD’li rahip Brunson’un serbest kalmasının ardında Erdoğan Fırat’ın doğusuna operasyon sinyali verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fırat’ın doğusuna askeri harekat başlatılacağını belirterek, “Çok yakında komandolarımızla Fırat’ın doğusundaki terör yuvalarını darmadağın edeceğiz” dedi. Erdoğan, ekonomiyle ilgili, “Önümüze çıkartılan engeller ne olursa olsun ya bir yol bulacak ya bir yol yapacak ve onu mutlaka aşacağız” ifadelerini kullandı.

BRUNSON DAVASI

Brunson, Ekim 2016’da sınır dışı edilmek üzere gözaltına alınmış ve Aralık 2016’da da FETÖ’ye üye olmak suçlamasıyla tutuklanmıştı. Temmuz ayındaki duruşmada Brunson’ın tutukluluğu ev hapsine çevrilmişti.

Geçtiğimiz Cuma günü hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilen Brunson, yattığı süre göz önüne alındığında serbest bırakılmıştı. Aynı zamanda adli kontrol şartı ve yurtdışına çıkış yasağı kaldırılmıştı.

Türkiye’ye karşı hislerinin değiştiğini belirten ABD Başkanı Donald Trump, “Yaptırımlar konusunda anlaşma yapmadık” dedi.

Rahip Brunson’un serbest kalmasının ardından Türkiye’ye karşı tavrı merak konusu olan ABD Başkanı Donald Trump’tan bir açıklama daha geldi. Açıklamasında “Türkiye ile ilgili şu an farklı düşüncelerim var” ifadesini kullanan Trump, “Ama ” dedi.

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETMİŞTİ Ama Bu Ne Demek ?

Daha önce yaptığı bir açıklamada da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Trump, şu ifadeleri kullanmıştı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yardımları için teşekkür ediyorum.Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye ile bir anlaşma yapılmadı. Ben rehineler için anlaşma yapmam. Yine de ABD tarafında bir takdir var ve bu adım ABD ile Türkiye ilişkilerinin iyi, belki de harika bir yola girmesine neden olacak.”

“BAKANIMI GÖNDERİYORUM”

2 Ekim’den bu yana kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında da değerlendirmede bulunan Trump, “Az önce ‘bizim Suudi Arabistan vatandaşına’ ne olduğu konusunda bilgisi olmadığını söyleyen Suudi Arabistan Kralı’yla konuştum. Yanıt bulmak için Türkiye’yle yakından çalıştıklarını söyledi. Dışişleri Bakanımızı Kral’la görüşmesi için hemen gönderiyorum” ifadesini kullandı.