Türkiye Bir Devlet Uzay Ajansı Geliştiriyor

     Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk devlet ajansının kurulmasını Türkiye'nin devlet gazetesi Rasmiy Gazit'te yayınlanan cumhurbaşka

Barcelona Arda Turan’le İlgili Yazık Olmuş
Balıkesir’in ardından Manisa’da da yolcu otobüs ‘ü yandı

     Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk devlet ajansının kurulmasını Türkiye’nin devlet gazetesi Rasmiy Gazit’te yayınlanan cumhurbaşkanlığı kararı ile duyurdu.

    Gazete, Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Havacılık ve Uzay Bölümü’nün Türkiye Cumhurbaşkanlığına bağlı bağımsız bir kuruluş haline geleceğine dikkat çekti.

    Gazete, uzay ajansının kurulmasının amacı ulusal bir alan programı geliştirmek ve uygulamak olduğunu söyledi. Ajans uyduları, uzay ve hava araçlarını tasarlayacak ve roketatarları fırlatacak.

     Ayrıca uzay ajansı, bilimsel, ticari ve diğer amaçlar için insanlı ve insansız uzay görevlerini yerine getirme görevini üstlenecektir. Mayıs ayında medya, Türkiye’nin 2023’ten sonra astronot programını başlatmayı planladığını bildirdi. Türk hükümeti bu amaçla 6 milyar dolar kullanacak. Türkiye, 2020 yılına kadar Türk uydusu TÜRKSAT-6A’nın tasarım ve üretimini de tamamlamayı planlıyor.

    Türkiye, üç haberleşme uyduları, Terracotta 3A, Terracotta 4A, Terracotta 4B, Göktürk-1 uyduları ve Göktürk-2 izleme uyduları olmak üzere beş aktif uyduya sahiptir.

    Bu projeler sayesinde Türkiye, 2020 yılına kadar Güney ve Kuzey Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya bölgelerini tanıtmayı hedefliyor. Bu da dünya nüfusunun yüzde 91’inin Türk uydusu üzerinden iletişim kurabileceğini gösteriyor.