Yunanistan’daki Büyük Yangın

Yunanistan’daki Büyük Yangın

  Attika'da çıkan orman yangınlar:      Yunanistan'da Doğu Attika'da çıkan orman yangınları binlerce dönümlük ormanlık araziyi, sayısız ev

Fenerbahçe’deki tek hedef
Orta Doğu’da barış ihtimalini tehdit eden su krizi
Sosyal medyada kalıcı ilişki kurmanın altın kurallar

 

Attika’da çıkan orman yangınlar:

YUNANİSTAN’IN BAŞKENTİ ATİNA’DA MEYDANA GELEN ORMAN YANGININDA ÖLÜ SAYISININ 54’E YÜKSELDİĞİ AÇIKLANDI. (MANOL KOSTİDİS/ATİNA-İHA)

 

   Yunanistan’da Doğu Attika’da çıkan orman yangınları binlerce dönümlük ormanlık araziyi, sayısız ev ve arabayı kül etmekle kalmadı, şimdiye kadar en az 60 kişinin yaşamını yitirmesine, en az 157 kişinin yaralanmasına neden oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan için yardıma hazırız mesajı verdi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ne dedi?

   Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, “Attika’nın hem doğusunda hem batısında aynı anda çıkan yangınlar kuşku uyandırıyor” dedi.

 

Yunan İtfaiye Teşkilatı’ndan yapılan açıklamaya göre,

  Atina’nın 50 kilometre batısındaki Kineta bölgesinde başlayan yangına, 190 itfaiyeci, 62 yangın söndürme aracı, 2 uçak ve 7 helikopter ile müdahalede bulunuluyor. İlk etapta hayatını kaybedenlerin sayısı 24 olarak açıklanmıştı. Gelen son dakika bilgilere göre yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 50’ye yükseldi.

devlet alarm durumuna geçti:

  Yunanistan’ın başkenti Atina’nın batısında üç ayrı bölgede başlayan orman yangınlarının kontrol altına alınamaması sebebi ile devlet alarm durumuna geçti. Bosna-Hersek’e resmi ziyarette bulunan Başbakan Aleksis Çipras’ın ise yangın nedeniyle ziyaretini yarıda keserek Yunanistan’a dönme kararı aldığı öğrenildi.

 

  Şehrin 25 kilometre kuzeydoğusundaki Penteli ve Mati bölgelerindeki ormanlık alanda başlayan ve hızla yayılan yangının civardaki rafineriye ulaşmasından endişe edildiği ifade edildi.

50 itfaiyeci ve 20 yangın söndürme aracının sevk edildiği bölgede bazı evlerin yandığı ve mahsur kalanların olduğu belirtildi. Sahil bölgelerinde bulunan insanları kurtarmak üzere Yunan Deniz Kuvvetlerine ait çıkarma gemisinin harekete geçtiği aktarıldı.

Ormanlık bölgede çıkan, ancak çok şiddetli ve devamlı yön değiştiren rüzgâr nedeniyle kısa sürede Pendeli, Mati, Rafina, Vuças gibi sayfiye yerlerini saran yangın, evler ve arabalar yakmaya başlayınca itfaiye ekipleri evlerin boşaltılmalarını istedi.


Kurtulmak için deniz kenarına inen yüzlerce insanın yardımına koşan askeri ve sivil gemiler, Yunan Sahil Güvenlik botları ve özel sandallar, onları gece boyunca Rafina Limanına çıkarmak için seferler yaptı.

Limanda bekleyen Yunan Ulusal Acil Yardım Merkezi (EKAV) araçları, limana çıkan yaralılara ilk yardımı verdikten sonra ciddi olanları yakın hastanelere nakletti, geri kalanlar ellerinde fotoğraflarla kayıp yakınları için bilgi toplamaya çalıştılar.


Evsiz kalan insanların geçici olarak barınmaları için Otelciler Birliği tarafından otel odaları temin edildi, askeri mekânlar da seferber edildi.

Yunanistan’daki yangın felaketinde ölü sayısı:

  Yunanistan’ın başkenti Atina’nın 25 kilometre kuzeydoğusunda Penteli ve Mati bölgelerindeki ormanlık alanda başlayan ve hızla yayılan yangında en az 54 kişinin yanarak can verdiği açıklandı.

15 farklı yerde yandın var.

   Gece yarısından sonra açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos, bölgede aynı anda 15 değişik yerde yangın çıktığını, şiddetli rüzgârın ise yangının kısa sürede kontrol dışına çıkmasına neden olduğunu söyledi.

3 günlük yas ilan edildi.

  Yunanistan Meclisi Başkanı Nikos Voutsis’in kararıyla, yaşanan yangın felaketi sebebiyle mecliste bayrakların yarıya indirildiği ve 3 günlük yas ilan edildiği bildirildi. Yangınların geniş bir bölgeyi etkisi altına alması sebebiyle İtfaiye Teşkilatının yanı sıra askeri birlikler de seferber edildi ve Avrupa Sivil Savunma Mekanizmasından yardım talebinde bulunuldu.

Yunanistan’da orman yangını! Türkiye’den destek:

   Yunanistan’da meydana gelen ve 50 kişinin ölmesine sebep olan yangın için Türkiye harekete geçti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kıbrıs’tan yaptığı açıklamada Yunanistan’da henüz söndürülemeyen yangın için gerekli yardımların yapılacağını belirtirken İzmir’de yangın söndürme uçak ve helikopterlerinin hazır olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

  Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Pati grup toplantısında yaptığı açıklamada “Komşumuz Yunanistan’ın başkenti Atina’da çıkan yangını üzüntüyle öğrendiğimizi bildirmek istiyorum. İhtiyaç duyulduğunda her türlü yardımı göndereceğimizi Yunan makamlarına ilettik. Tüm Yunan halkına şahsım ve milletim adına başsağlığı diliyorum.” ded

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’NDAN TAZİYE!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında, son yılların en büyük yangınıyla karşı karşıya kalan Yunanistan’a başsağlığı diledi.






COMMENTS

WORDPRESS: 0