Zirvede Türk Turizmi

Zirvede Türk Turizmi

Türkiye'de turizm, nasıl gidiyor? Türkiye'de turizm, ülke ekonomisi için önemli bir sektördür. Turizm gelirlerinin ihracata oranı %16,7'dir.[2] Ülked

Şiir‘Şiar’ Kelimesinden Gelir Zirve Demektir Sözün Zirvesi Demektir
her gün şehidimiz var İzmir’de Askeri eğitim sırasında patlama : 1 şehit, 1 yaralı
Phillip Cocu’dan istifa talebi

Türkiye’de turizm, nasıl gidiyor?

Türkiye’de turizm, ülke ekonomisi için önemli bir sektördür. Turizm gelirlerinin ihracata oranı %16,7’dir.[2] Ülkedeki turizm faaliyetleri Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sorumluluk alanındadır.

Türkiye’de ülkenin tarihini ve kültürünü yansıtan pek çok turistik yer mevcut olup ayrıca Akdeniz ve Ege Denizi’nin kıyısında turistik aktiviteler yapılmaktadır. Son yıllarda ülke, sağlık turizminde popüler hâle gelmiştir.

ilk olarak 1960’larda türkiye’ye gelen zamanın çiçek çocuklarıyla başlayan ve tarihi yarımada turlarıyla filizlenmeye başlayan türk turizmi, uzun yıllar yunanistan’ın bir rodos’u kadar yatak kapasitesine bile sahip olamamasıyla hatırlandı. hatta deyim yerindeyse bu durum bir motivasyon aracı olarak kullanıldı. gelişiminin hızlanması için 1970’lerin karışık ortamı kıbrıs savaşı, ambargolar ve askeri darbelerden sonra gelen 1980’lerin ortalarını beklemesi gerekmişti.

bu gelişmenin bir başka sebebi ise, özal döneminde ekonomisini dışa açmaya başlayan türkiye’nin, karşılaştığı cari açık olmuştur. o zamanlar ürettiği sanayi ürün yelpazesi daha da kısıtlı olan türkiye için turizm, kolay yoldan elde edilecek döviz demekti. bu açıdan da desteklenen sektör deyim yerindeyse 1980’lerin sonuna doğru meşhur turizm patlamasını yaşamıştır. hatta sık sık yunan turizmi ve iki ülke arasındaki ezeli rekabet bir kamçılama aracı olarak kullanılmıştır.

Türkiyede turistlerin oranlarındaki artış yavaş yavaş…….

her ne kadar birinci körfez savaşında bir miktar duraklasa da, kısa sürede turizm türkiye’nin en istikrarlı büyüyen sektörü haline gelmiş ve gelen turist sayısı her yıl bir önceki yıla oranla ortalama %20-25 oranında artarak, 2004 yılında 17,5 milyon ziyaretçi ve 14 milyar dolar civarında bir girdiye ulaşmıştır. 2005 yılında yaklaşık 21 milyon turist çekmesi beklenen türkiye, artık sağındaki solundaki adalarla veya yunanlılarla yarışan lokal bir merkez olmayı bırakıp turizmi çeşitlendirme üzerine enerji harcamaya başlamıştır.

tüm bunların sonuncunda da türkiye, 2004 yılı rakamlarıyla çin’in ardından dünyada en çok turist çeken 8. ülke konumuna gelmiştir.

Türk turizmi 2018’e yükselişle başladı…………

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 2017’nin ocak ayında 1 milyon 55 bin 474 olan turist sayısının, 2018’in aynı döneminde yüzde 38’lik artışla, 1 milyon 461 bin 570’e ulaştığı bildirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 2017’nin ocak ayında 1 milyon 55 bin 474 olan turist sayısının, 2018’in aynı döneminde yüzde 38’lik artışla, 1 milyon 461 bin 570’e ulaştığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2018’in ilk rakamları, son yıllarda yaşanan olumsuzlukların turizme etkilerinin ortadan kalktığını ve yılın turizm açısından umut verici olduğunu gösteriyor.

Türkiye’ye bu yıl ocak ayında en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında birinci sırada 154 bin 296 kişiyle İran yer aldı. Bunu, 150 bin 849 kişiyle Gürcistan, 119 bin 296 kişiyle ise Bulgaristan takip etti.

Türkiye’de hangi turistik yerleri ziyaret etmeliyim?

Dev heykeller mekanı Nemrut
Doğayla iç içe bir kasaba
Amasya’nin nehir guzelleri
Tarih ve gizemi birlikte gorun
Balıklar ve kuşlarla beraber
Şirince: Ege’de bir Rum köyü

Türkiye şüphesiz dünyanın en iyi turist ülkeleri arasındadır.

Yani seyahat etmeye karar verirseniz Türkiyeden alternatif yoktur.

 

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0