ABD Suriye’deki güçlerini azaltmıyor

ABD Suriye’deki güçlerini azaltmıyor

Suriye'de yalnızca birkaç yüz kişilik güç bırakarak mart ortasında çekilmeye başlayacağını duyuran ABD, henüz hiç asker çekmedi. ABD Genelkurmay Başk

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan MÜSİAD Genel Kurulu’nda önemli açıklamalar
Dünyanın en güçlü orduları
İBB veri kopyalama işlemini durdurdu

Suriye’de yalnızca birkaç yüz kişilik güç bırakarak mart ortasında çekilmeye başlayacağını duyuran ABD, henüz hiç asker çekmedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, “Amerikan ordusunun Suriye’de bin asker bırakmaya hazırlandığı” yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

ABD Genelkurmay Başkanlığı, Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin ortaya attığı son Suriye iddiasını, haberden birkaç saat sonra yalanladı.

Söz konusu yazılı açıklamada ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, “ABD ordusunun Suriye’de bin civarında asker bırakmaya hazırlandığı yönünde, önde gelen bir Amerikan gazetesinde yer alan iddia, kesinlikle doğru değildir. Şubat ayında deklare edilen planlar üzerinde hiçbir değişiklik söz konusu değildir ve ABD güçlerinin belirli bir seviyeye azaltılması yönündeki Başkanın talimatını uygulamaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İLE DETAYLI PLANLAMALARA DEVAM EDİYORUZ”

Dunford, WSJ haberindeki Türkiye iddiasına ilişkin de şu açıklamayı yaptı:

“Buna ilaveten, Türkiye-Suriye sınırına ilişkin Türk tarafının güvenlik endişelerine işaret etmek üzere Türk Genelkurmay Başkanlığı ile detaylı askeri planlamaları yapmayı sürdürüyoruz. Bugüne kadarki planlamalar verimli oldu. Şu anda, önümüzdeki günlerde daha da geliştirilecek bir başlangıç konseptine sahibiz.”

Dunford ayrıca, Suriye’de bundan sonraki geçiş sürecine destek vereceğini dile getiren DEAŞ Karşıtı Koalisyonun diğer üyeleriyle de gerekli planlamaları yapmaya devam ettiklerini kaydetti.

YPG/PKK’ya desteğe devam

Süreç içerisinde ABD’li yetkililer de YPG/PKK’ya desteğin süreceği yönünde açıklamalar yaptı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 20 Şubat’taki açıklamasında, DEAŞ ile mücadeleye devam edeceklerini belirtmiş, YPG/PKK’yı kastederek yerel güçlerle çalışacaklarını söylemişti.

Aynı gün Pentagon Sözcüsü Binbaşı Robertson da AA muhabirinin, “DEAŞ’ın elindeki son toprak parçasının da alınması ve ABD’nin de Suriye’den çekilmeye başlamasıyla YPG’ye verilen silahları geri toplayacak mısınız?” sorusuna, “SDG, DEAŞ ile mücadelede etkili ve güvenilir bir ortak oldu. SDG’ye verilen silahların sınırlı, göreve özel ve DEAŞ’ın yenilmesi hedeflerini elde edecek ölçüde olacağını ifade ettik. (Suriye’nin) Kuzeydoğusunun özgürleştirilmesi tamamlanmak üzere ama daha yapılacak iş var. Onlar, alınan toprakları temizlerken ve DEAŞ’ın tekrar ortaya çıkmasını engellerken, ortağımız SDG’ye destek vermeye devam edeceğiz.” yanıtını vermişti.

12 Mart’ta da Pentagon, 2020 savunma bütçesinde YPG/PKK’ya 300 milyon dolar, DEAŞ’la mücadele eden Suriye’ye sınır ülkelerin sınır güvenliğinin sağlanması için de 250 milyon olmak üzere toplam 550 milyon dolar ayırdıklarını duyurmuştu.

ABD’li yetkililer, AA muhabirinin 2020 savunma bütçesinde Suriye’ye DEAŞ’ın bitmesine rağmen geçen seneyle aynı miktarı ayırmış olmasına ilişkin soru üzerine, çelişkili yanıtlar vermişti.

Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Elaine McCusker, YPG/PKK’ya sağlanacak destek fonunun güncellenmiş strateji ışığında hazırlandığını iddia ederken, ABD Genelkurmay Başkanlığı Kuvvet Yapısı, Kaynaklar ve Değerlendirme Direktörü Korgeneral Anthony R. Ierardi, bütçe hazırlık aşamasında mevcut bilgilere dayanılarak hazırlandığını savunmuştu.

ABD, 2015’ten bu yana DEAŞ ile mücadeleyi gerekçe göstererek YPG/PKK’ya askeri destek veriyor. ABD’nin Suriye’de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0