Ateş İle Yıkım Arasında Gazze

Ateş İle Yıkım Arasında Gazze

İşgal ve yıkım arasında Gazze: Başlangıçtan hikayesi:   400 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalan Gazze’nin kaderi Filistin gibi  I. Dünya Savaşı

Nobel Ekonomi Ödülü
Almanya’da Türk Varlığı Tahdit Altında
Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi , hayatını kaybetti

İşgal ve yıkım arasında Gazze:

Başlangıçtan hikayesi:

  400 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalan Gazze’nin kaderi Filistin gibi  I. Dünya Savaşında değişti. Sina ve Filistin Cephesinde Osmanlı ordularının İngiliz ordularını durduramaması  sonucunda 7 Kasım’da İngilizler Gazze’yi ele geçirdiler.

   Bundan sonra ise, Osmanlı kuvvetleri çekilmeye, İngiliz kuvvetleri de ilerlemeye başladı. İngilizler 15 Kasım’da Yafa’yı da ele geçirince, Osmanlı kuvvetleri de Kudüs’e doğru çekilerek burada güçlü bir savunma hattı meydana getirdi.

    Ancak bu savunma hattı da İngiliz Genareli Allenby’in taarruzu sonrasında kırıldı ve  9 Aralık 1917 günü Kudüs de İngiliz işgali altına girdi. Böylece Ekim ayının son günlerinde 110.000 kişilik bir kuvvetle başlayan İngiliz taarruzu Gazze,Kudüs ve bütün Filistin’in işgaliyle sonuçlandı.

Bölgeye Yahudi göçünün hızlı bir şekilde artması olmasının sebebi kimdir?

   Bu tarihten 1948 yılına kadar Gazze de dahil olmak üzere bütün Filistin topraklarında İngiliz manda yönetimi kuruldu. İngiliz yönetimi altındaki en büyük sorun ise bölgeye Yahudi göçünün hızlı bir şekilde artması oldu.

 

   1920’lerden itibaren başlayan Yahudi göçü bölgedeki nüfus dengesinin hızlı bir şekilde değiştirdi. 1922 yılında Filistin’deki Yahudi nüfusu 83 binden 467 bine çıktı. Nüfus değişimine paralel olarak Yahudilerin sahip oldukları topraklar da 60 bin hektardan 155 bin hektara çıktı.

filistinde nüfusunun artırması sorunu:

 

    Yahudi nüfusunun ve denetimleri altındaki toprakların genişlemesi Filistin bölgesinde bir Yahudi sorununun da doğmasına sebep oluyordu. Bu sorun yalnızca toplumsal ya da siyasi bir sorun değildi. Aynı zamanda bölgede çatışmaları beraberinde getiren büyük bir güvenlik sorunuydu.

Israil çocukları öldürüyor:

  Hamas Hareketi, Gazze Şeridi’nde gerilimin tırmanmasından İsrail’in sorumlu olduğunu ve 2 Filistinli çocuğun hava saldırısında kasıtlı olarak katledildiğini bildirdi.

   Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yaptığı yazılı açıklamada, bu gerilimin tüm yansımaları ve sonuçlarından İsrail’in sorumlu olduğunu belirtti.

   Berhum, Hamas’ın Filistin halkını koruyan bir kalkan olarak varlığını sürdüreceğini, halkına karşı sorumluluğundan, onu savunma ve neye mal olursa olsun düşmanı püskürtme görevlerinden vazgeçmeyeceğini vurguladı.

   Fevzi Berhum, İsrail’in kasıtlı olarak Gazzeli çocukları hedef aldığına ve bugün de 2 çocuğu katlettiğine dikkati çekerek, bunun İsrail’in acımasızlığının ne derece olduğunu gözler önüne serdiğinin de altını çizdi.

 

Gazze’de ateşkes israil yolun cehenneme:

  Hamas, Gazze’deki saldırıların durması için Mısır’ın arabuluculuğunda yürütülen çalışmaların sonuç verdiğini ve anlaşmanın sağlandığını duyurdu.

Hangi zaman israil durup Gazze’den vazgeçecek.

 Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “pek çok tarafın ilk andan itibaren İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının durması için çaba sarfettiğini ve Mısır’ın bu konudaki çalışmalarının, çabaların başarıyla sonuçlandığını” söyledi.

  İslami Cihad da Gazze’deki saldırıların durdurulması için İsrail’le varılan anlaşmayı onayladığını açıkladı.

Mısır Gazze’de saldırıların durmak için ne yaptı?


  İslami Cihad Sözcüsü Davud Şihab, AA muhabirine, Mısır’ın, Gazze’de saldırıların durması yönündeki çabalarına karşılık verdiklerini ve akşam saat 20.00 itibarıyla yürürlüğe giren anlaşmayı kabul ettiklerini dile getirdi.

  Şihab, İsrail anlaşmaya bağlı kaldığı müddetçe kendilerinin de kalacağını, karşı taraftan gelecek herhangi bir saldırıya ise karşılık vereceklerini ifade etti.

   Hamas Sözcüsü Hazim Kasım, daha önce yaptığı açıklamada, Mısır ve ismini vermediği bazı tarafların Gazze’de ateşkes sağlanması amacıyla kendileriyle temas kurduğunu duyurmuştu.

    İsrail, bugün öğle saatlerinden bu yana Hamas ait binalar ile Filistinlilere ait tarım arazilerine saldırılar gerçekleştiriyor. Söz konusu saldırılarda 2 çocuk şehit olmuş, 25 kişi yaralanmıştı.

Allah filistin muzefer eyle israil yok et.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0