Beşiktaş’ın ُEfsane Kaptanı Battal Durusel Başka Dünyaya Gitti

Beşiktaş’ın ُEfsane Kaptanı Battal Durusel Başka Dünyaya Gitti

Battal Durusel (d. 1945), Türk eski millî basketbolcudur. Beşiktaş'ın efsane basketbolcularından. Battal Durusel, 1968-69 Türkiye Basketbol Ligi sezo

2018’in en iyi iPhone ve Android uygulamaları
Her Gün Yürürseniz Vücudunuza Olan 10 Şey
Aşık Veysel

Battal Durusel (d. 1945), Türk eski millî basketbolcudur. Beşiktaş’ın efsane basketbolcularından.

Battal Durusel, 1968-69 Türkiye Basketbol Ligi sezonundan itibaren Beşiktaş forması altında mücadele etmeye başlamıştır. Beşiktaş erkek basketbolunun altın çağını yaşadığı dönemde, kaptan Ateş Çubukçu, Fehmi Sadıkoğlu, Abdullah İnce, Tom Davis, Hurşit Baytok, Osman Kerimol, Ahmet Kurt ve Erman Kunter gibi basketbolcularla birlikte takımın önemli isimlerinden birisi olmuştur.

Beşiktaş Basketbol Takımı’nın 1974-1975 sezonunda kazandığı ilk şampiyonlukta pay sahibi olan Durusel, aktif spor yaşantısını noktaladıktan sonra siyah-beyazlı kulüpte uzun süre genel menajer olarak görev yapmıştı.

1970-71 sezonunu Altınordu’da geçirmiş, ardından bir sezon sonra tekrar Beşiktaş’a dönüştür. 1977-78 sezonuna kadar aralıksız olarak Beşiktaş forması giydikten sonra, Taçspor’a transfer olmuş ve iki sezon sonra Beşiktaş’a 1980-81 sezonunda dönmüştür. İki sezon daha Beşiktaş formasını giymiştir.

Beşiktaş’ın lig tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazandığı, 1974-75 sezonunda takımda yer almış ve efsane kadronun bir parçası olmuştur.

Milli takımı

Battal Durusel, 1970’lerde Türkiye millî basketbol takımının 1971 Avrupa Basketbol Şampiyonası, 1973 Avrupa Basketbol Şampiyonası ve 1975 Avrupa Basketbol Şampiyonası kadrolarında yer alarak millî formayı da giymiştir.

Beşiktaş’ın efsane kaptanı Battal Durusel hayatını kaybetti
Beşiktaş Erkek Basketbol Takımı’nın efsane kaptanlarından Battal Durusel vefat etti. Siyah-beyazlı kulüp, 73 yaşında hayatını kaybeden Battal Durusel için başsağlığı mesajı yayımladı.


Siyah-beyazlı kulüp
Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, “Erkek Basketbol Takımı’mızın efsane kaptanlarından eski milli basketbolcumuz Battal Durusel’in vefat ettiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.” ifadeleri yer aldı.

Beşiktaş’ın menajarliğini yaptı
Türk basketbolununun unutulmaz ismi Battal Durusel, İzmit yakınındaki çiftlik evinde 73 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Beşiktaş’ın ilk şampiyonluğunu yaşadığı 1975 senesinde takımın kaptanı olan Battal Durusel, basketbolu bıraktıktan sonra Beşiktaş’ın genel menajerliğini yaptı.,

Beşiktaş Basketbol Takımı’nın 1974-1975 sezonunda kazandığı ilk şampiyonlukta pay sahibi olan Durusel, aktif spor yaşantısını noktaladıktan sonra siyah-beyazlı kulüpte uzun süre genel menajer olarak görev yapmıştı.
Başımız sağ olsun
Siyah-beyazlı kulübün resmi internet sitesinden yer alan başsağlığı açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “Erkek Basketbol Takımımızın efsane kaptanlarından eski milli basketbolcumuz Battal Durusel’in vefat ettiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Battal Durusel, Erkek Basketbol Takımımızın 1974-75 sezonunda kazandığı ilk şampiyonlukta pay sahibi olmuş ve basketbolu bıraktıktan sonra Kulübümüzde uzun süre genel menajer olarak görev almıştı.

Allah onu rahmet eylesin

COMMENTS

WORDPRESS: 0