Türkiye’deki yatırım risklerini tartışan Riyad ‘da bir forum

Türkiye’deki yatırım risklerini tartışan Riyad ‘da bir forum

Riyad bugün, Suudi Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen ve Türkiye'deki yatırım risklerini vurgulayan ilk Arap forumuna ev sahipliği yapacak. Ri

İşsizlik oranı yüzde 14,7 seviyesinde gerçekleşti
Benzin ve motorine bir zam daha geliyor
Volkswagen Fabrikasının yeri Bakan açıkladı

Riyad bugün, Suudi Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen ve Türkiye’deki yatırım risklerini vurgulayan ilk Arap forumuna ev sahipliği yapacak.

Riyad ‘daki yatırım risklerini tartışan forum neyi tartışacak ?

ilk oturum

Forumda ekonomik, siyasi ve sosyal açıları tartışan, ekonomik uzmanların Türkiye’deki mevcut yatırım hakkındaki görüşlerini ve Arapların isteksizliğini ve bozulma sepeblerini gösteren üç oturum yer alıyor.

Riyad 'daki yatırım risklerini tartışan forum neyi tartışacak ?

Riyad ‘daki yatırım risklerini tartışan forum neyi tartışacak ?

ikinci oturum

Konferansta yatırımcıların karşılaşabileceği riskler ve kazançlar riske değip değmeyeceği tartışılacak.

Siyasi oturum ise

Siyasi oturumda  ise, güvenlik ve politik durumun etkisi ve “Adalet ve Kalkınma Partisi” nin müdahaleleri ve bunun Türkiye’deki yatırımların bozulmasına etkisi tartışılacak .

Ekonomi küçülmeye devam eder mi?

Türkiye İstatistik Kurumu açıkladığı verilere göre Türkiye ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık olarak yüzde 1,5 küçüldü.

Bu üç çeyrektir üst üste ekonominin küçüldüğü anlamına geliyor. Ekonomi 2018’in son çeyreğinde yüzde 2,8; 2019’un ilk çeyreğinde ise yüzde 2,4 daralmıştı. Diğer yandan ekonomi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 büyüdü ve resesyonun etkilerinden uzaklaşıldığını gösterdi.

daha : Neden Turist sayısı gerilemeye devam ediyor ?

Benzin ve motorine bir zam daha geliyor

Reuters paylaştı

Reuters’ın 18 ekonomistin katılımı ile yaptığı ankete göre, gayri safi yurt içi hasılanın yılın ikinci çeyreğinde iç talepteki yavaşlama ve yatırımlardaki zayıf seyrin etkisiyle yüzde 2 daralması bekleniyordu.

Ancak ikinci çeyrek büyümesi beklenenden daha iyi gelmesine rağmen çok sayıda ekonomiste göre, birçok öncü gösterge bir sonraki çeyrekte de ekonominin küçülmeye devam edeceğini gösteriyor.

Türkiye ekonomisinin büyüme performansı

Türkiye’de yatırım lar son 10 yılın en keskin düşüşünü yaşadı

Harcamalar yöntemiyle hesaplanan GSYH verilerinde ise büyümeye olumlu katkı sağlayan kalemler, yüzde 3,3 ile devletin nihai tüketim harcamaları ve yüzde 8,1 ile ihracat.

Yine harcamalar yöntemiyle hesaplanan GSYH verilerine bakıldığında ikinci çeyrekte özel tüketim ve yatırımların büyümeyi aşağı çektiği görülüyor.

Özellikle gayrisafi sabit sermaye olarak adlandırılan özel sektör ve kamu sektörü yatırımları, yüzde 22,8 ile çok keskin bir şekilde küçüldü.

Bu 2009 yılının birinci çeyreğinden beri, yani son 10 yılda yatırımlarda görülen en büyük düşüş.

Türkiye'de yatırımların seyri

Türkiye’de yatırımların seyri

Esfender KORKMAZ yatırım durumu hakkında ne dedi ?

Böyle durumlarda siyasi iktidarların aldığı önlemler ciddi ve inandırıcı olmayınca, geriye üç yol kalıyor. Birincisi yapamayan iktidarlar gidiyor. Yapacaklar geliyor. İkincisi… İMF gibi kemer sıkmayı şart koşan bir çıpa gerekiyor… Üçüncüsü ise herkes kendi başının çaresine bakıyor. Kriz derinleşiyor.

Esfender KORKMAZ yatırım durumu hakkında ne dedi ?

Esfender KORKMAZ yatırım durumu hakkında ne dedi ?

Hazine ve Maliye Bakanı açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılının sonunda açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda 2019 büyüme hedefini yüzde 2,3 olarak açıklamıştı.

kaynak : yenicaggazetesi
: bloomberght

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0