S-400 savunma sistemi Türkiye için önemli midir ?

S-400 savunma sistemi Türkiye için önemli midir ?

Milli Savunma Bakanlığı, Rusya'dan yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bedel ödenerek satın alınan S-400 savunma sistemi ikinci batarya malzemelerinin Ankara

‘800’e Türkiye kökenli kadın ve çocuk Irak’ta tutuluyor
Papağana işkence yapan Murat Özdemir’in cezası belli oldu!
Mursi’nin oğlu Abdullah Mursi hayatını kaybetti

Milli Savunma Bakanlığı, Rusya’dan yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bedel ödenerek satın alınan S-400 savunma sistemi ikinci batarya malzemelerinin Ankara’ya geldiğini öğrenildi .

S-400 savunma sistemi Türkiye için önemli mi?

bugünlerde dünyada kullanımda en iyi hava savunma sistemi ‘lerinden biri olarak gösterilen S-400, Rusya’nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil eder.

Soğuk Savaş sonrası s-400 geliştirilmesine başlandı

S-400’ün geliştirilmesine 1993 yılında başlandı. ama, özellikle Soğuk Savaş sonrası savunma sanayine uygulanan bütçe kesintileri sepebiyle tamamlanması oldukça uzun zaman sürdü ve ancak yeni bir teknoloji olarak değil, eski sistemin devamı olarak geliştirilebildi.

önceki model  S-300

Bu sepeble şimdiki sistem de kullanılan teknolojinin yüzde 70 ile 80’i bir önceki model olan S-300’den alındı. Bunlar arasında füze depolama sandıkları, fırlatma rampaları ve radarlar bulunuyor.

Rusya ile varılan anlaşma uyarınca, S-400 füze sistemin kontrolü tamamen Türk Silahlı Kuvvetleri’nde olacak. Anlaşmanın toplam maliyeti 2,5 milyar dolar olarak hesaplanıyor. Sistemin kullanıma hazır hale getirilmesiyle birlikte Türkiye, S-400 kullanan ilk NATO üyesi olacak.

İkinci Bataryalarının İntikali tamamlandı

Milli Savunma Bakanlığınca 27 Ağustos’ta başlayan S-400 Hava ve Füze Savunma Sisteminin ikinci batarya malzemelerinin intikalinin tamamlandığı bildirildi.

daha : Kılıçdaroğlu : S-400 Türkiye’nin kendi hakkı ve hukukudur

ABD ve NATO , S-400 için Türkiye’ye yaptırım uygulacaklar

MSB S-400 savunma sistemi hakkında bir açıklama yaptı

Bakanlıktan açıklamasında , Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de Rusya Federasyonu ile imzalandığı, sözleşme kapsamında sistemin birinci batarya malzemelerinin intikalinin 12-25 Temmuz’da tamamlandığı hatırlatıldı.

S-400 savunma sistemi Nisan 2020’de faal olacak

Milli Savunma Bakanlığı yapılan açıklamada, ‘sistemin Nisan 2020’de faal hale getirilmesi planlanmaktadır’ denildi. ABD ile Türkiye arasında krize neden olan S-400 savunma sisteminin ilk teslimat, 12 Temmuz’da gerçeklemişti.

ABD yaptırım uygulayacak mı ?

beyaz saray   ise “yaptırım” kelimesini gündemde tutmaya devam ediyor. geçen  hafta içinde ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptırım uygulama konusunu değerlendirmeye devam ettiklerini ancak henüz bu konuda alınmış somut bir karar olmadığını söyledi.

kaynak : kokpi

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0