CHP’nin seçim gündemi: Ekonomik kriz

CHP’nin seçim gündemi: Ekonomik kriz

CHP, yerel seçimde AKP’nin karşısına Ankara’da Mansur Yavaş, İstanbul’da da Ekrem İmamoğlu’yla çıkıyor. Ancak CHP lideri Kılıçdaroğlu yerel seçimde ad

II. Dünya Savaşı Mor Kalp alıcısı Gürcistan’da 100 oldu
Türkiye Gençlik Vakfı
Katar ülkesini neden satıyor?

CHP, yerel seçimde AKP’nin karşısına Ankara’da Mansur Yavaş, İstanbul’da da Ekrem İmamoğlu’yla çıkıyor. Ancak CHP lideri Kılıçdaroğlu yerel seçimde adaylardan çok “ekonomik krize” dayalı bir strateji izlemeyi hedefliyor.

CHP’nin günlerdir muhalefet partilerince merakla beklenen Ankara ve İstanbul adayları nihayet belli oldu. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçime ittifakla girme konusunda İyi Parti lideri Meral Akşener’le uzlaştıktan hemen sonra Ankara ve İstanbul adaylarının belirlenmesi için partisi içindeki süreci de hızlandırmıştı.

CHP kulislerinde Yavaş’ın 2014 seçimlerinin hemen ardından CHP’den istifa ettiği, CHP ile anılmak istemediği, bu yüzden de bu seçimde de aday gösterilmesinin yanlış olduğuna dair tartışmalar sıcaklığını koruyor.

Ancak parti yönetimi bu tartışmaların, AKP’ye karşı girişilen yarışta CHP’ye zarar vermesini önlemek için neredeyse tüm tedbirleri almış durumda.

 

 

DW Türkçe’nin parti yönetiminden edindiği bilgilere göre, bu tedbirler kapsamında CHP, kamuoyu önünde Yavaş isminden çok Ankara için hedeflerini konuşacak.

Bu doğrultuda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizi yerel seçimin ana malzemesi yapmayı planlıyor. AKP’nin belediyeler üzerinden halkı yoksullaştırdığı mesajının seçim kampanyası boyunca öne çıkarılmasına dönük çalışmalar, şimdiden başlamış durumda.

CHP, bu yöndeki anket çalışmalarını, saha araştırmalarını belediye başkan adaylarıyla yeniden değerlendirecek. Yapılacak yeni çalışmalarla da her ile özel seçim stratejisi belirlenecek.

CHP’de parti yönetimine yakın isimler “Ekonomik kriz halkın gündeminde birinci sırada. Bu yüzden, bu gündeme dönük projeler, yenilikler üzerinde çalışıyoruz” diyor.

CHP’li Özgür Özel “Mansur Yavaş bütün anketlerde öne çıkmış, halkın istediği bir isim. Ankara için şansı zaten çok yüksek” derken, muhalefetin diğer partileri HDP ve Saadet Partisi’nde de Yavaş ismine olumlu yaklaşılıyor.

HDP ve Saadet’in bu süreçte en çok ‘ekonomik kriz’ vurgusu üzerinden CHP’yi yakından izleyeceği, onların da ekonomideki gelişmeleri öne çıkararak Türkiye’deki yoksulluğun boyutları konusunda halka özel mesajlarla yaklaşacağı belirtiliyor.

CHP adaylarının özellikle büyükşehirlerde AKP karşısında şansı var mı

 

Bu soru CHP’de bir dönem aktif siyaset yapan isimlerin de gündeminde. CHP’nin eski genel başkanlarından Hikmet Çetin, hem Ankara’da hem de İstanbul’da AKP karşısında yarışacak adayların önlerinde ciddi bir fırsat olduğunu düşünüyor.

Bu fırsatı ‘ekonomik kriz’ olarak niteleyen Çetin, “Öyle büyük bir ekonomik krizle karşı karşıyayız ki, yerel seçimlerde bütün tahminleri altüst edecek sonuçlar alınabilir. CHP adaylarının bu yüzden şansı çok yüksek. Yeter ki halkın karşısına doğru ve etkili mesajlarla çıksınlar” diyor.