Bir Baraj Patlaması, Su altında Saklanmış Eski Bir Türk Köyünü Ortaya Çıkardı.

     Bir Türk barajının kapılarının patlaması su altında kalmış bir antik köyü ortaya çıkarmış, su seviyesi düştükten sonra tarihi caminin, okulların,

Alman politikacıların kişisel verileri online ortamda sızdırıldı
AB bütçesinde Türkiye kesintisi: İnsan hakları, demokrasi ve hukuk alanında gerileme var
Trabzonspor 51 Yaşında

     Bir Türk barajının kapılarının patlaması su altında kalmış bir antik köyü ortaya çıkarmış, su seviyesi düştükten sonra tarihi caminin, okulların, mezarların ve türbelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

     1997 yılında açılan baraj, Türkiye’nin güneydoğusundaki en büyük şehirlerden biri olan Diyarbakır’a 930.000 nüfuslu içme suyu sağlıyor.

     Barajı yaklaşık 20 yıl önce açılmış, köyde 78 evi kapsayan bir cami, bir okul ve mezarlar yer almaktaydı, ancak geçen hafta şiddetli yağışlardan sonra baraj kapısındaki patlama, bir kez daha altına gizlenmiş köyü ortaya çıkardı.

     Görüntüler, yirmi yıl önce barajın inşasıyla kaplanmadan önce, cennetsel dinlerin bütün kitaplarında sözü edilen “Elissa” ya da “Alshia” olarak da bilinen, Tanrı’nın peygamberlerinden bir peygamber olarak bilinen görkemli binaları göstermektedir. Vücudu çıkarıldı ve Eylül 1995’te Kali bölgesinde inşa edilen bir mezarlığa götürüldü.

Kaynak: Daily Mail