Dolar Yükselişe Geçti

Dolar Yükselişe Geçti

  Dolar Yükselme sebebi nedir?   Piyasalarda yılbaşından bu yana baş döndüren hareketler yaşandı. Yeni yıla hızlı yükselişle giren dolar 3,94'

Türkçe Kaynakları Yok Ama yaratmayla ve İcat etmeyle Desteklenmektedir
ABD Kuruluşlarına Reklam Verme
Sağlıkta Bir Sonraki Büyük Şey Sizin Expozomuzdur

 

Dolar Yükselme sebebi nedir?

  Piyasalarda yılbaşından bu yana baş döndüren hareketler yaşandı.
Yeni yıla hızlı yükselişle giren dolar 3,94’ü aşarak rekorunu yeniledi. Dolardaki sert hareketin altında dört neden yatıyor.

Merkez Bankası dün likiditeye yönelik önlemler açıklasa da kurdaki hareketi frenleyemedi. TL’deki hızlı erime sonrasında Merkez Bankası piyasalara “yakından izliyoruz, gerekli önlemi alırız” mesajı verdi. Kurdaki hızlı yükselişin ardından 24 Ocak’ta faiz toplantısında Merkez’in nasıl bir hamle yapacağı yakından izlenecek.

Piyasalar Merkez’in faiz artışı konusunda elinin rahat olmayabileceği endişesi taşıyor. Merkez’in hamleleri piyasaların radarında olacak.

faiz artırımı:

  ABD Merkez Bankası Fed’in bu yıl faizlerde daha hızlı faiz artırımına gidebileceği beklentisi gelişen ülkelere yönelik baskı yaratıyor. Her ne kadar diğer gelişmekte olan ülkelerde etki sert hissedilmese de, TL’deki değer kaybının arkasında bu neden de yatıyor.

Yeni başkan Donald Trump’ın politikalarının 20 Ocak’ta netleşmesinin ardından Fed’in marttaki toplantısında faiz artışı gerçekleşebilir.

 

Dolar/TL 4.78 civarında dalgalanıyor:

   Dolar/TL 4.80 üzerinde gelişmekte olan para birimlerindeki trendi yansıtarak dalgalı bir seyir izlerken piyasalarda bugün başlayacak G20 toplantısı, küresel ticaret savaşı endişeleri izleniyor.

Piyasada yön belirleyici lokal gelişmenin ise Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği faiz kararı olması bekleniyor.

Birçok Asya borsası Çin’in para birimi yuanın daha fazla değer kaybetmesine izin vererek, Beijing’in yuan yönetiminin ABD ile yaşanan ticaret savaşında yeni bir kızışma noktası olacağı endişelerini artırmasının ardından geriledi.

Dolar güne 4.82 lira seviyeisinden başladı.

   4.7884 lira seviyesinde bulunuyor. Açılışın ardından en düşük 4.7724 lira, en yüksek 4.8316 lira seviyesi görüldü. Euro ise 5.6110 lira seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi 1.1714 seviyesinde. Gram altın 189.3 liradan alıcı buluyor. 2 yıllık tahvil faizi yüzde 20.44 seviyesinde.

Dolar ortasına doğru hareketlenmeye başladı:

  ABD ile ilişkiler açısından piyasalar tarafından yakından izlenen ABD’li Rahip Andrew Brunson’ın tutukluluğun devamına karar verilmesi ardından dün yükselen dolar/TL bu sabah 4.80’in üzerinde hareketini sürdürüyor.

Bugün yurtdışı piyasalar ve TCMB’nin beklenti anketini takip edecek olan piyasalar asıl olarak gelecek haftaki TCMB toplantısına odaklanırken, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin hayata geçmesiyle birlikte başlayan yeni dönemde ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceği de yakından izleniyor.

 

OHAL’in de kaldırılması ardından analistler kurda kalıcı bir iyileşme için hükümet tarafından piyasada güveni artırıcı adımlar atılması gerektiğine dikkat çekiyor.COMMENTS

WORDPRESS: 0