Fıtık nedir? Fıtık belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Fıtık nedir? Fıtık belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Fıtık nedir? Fıtık belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Herni, halk arasında bilinen adıyla fıtık, organın yerinde durmasını sağlayan doku ya d

Occupy, Annihilate, and Rule: Russia Implements the Grozny Model in Idlib
Sigara yasağı genişliyor Erdoğan açıkladı!
Türkiye’de 3,5 milyon kişi hepatit B taşıyıcısı

Fıtık nedir? Fıtık belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Herni, halk arasında bilinen adıyla fıtık, organın yerinde durmasını sağlayan doku ya da kasların doğal boşluğunda dışa doğru kayması, yerinden çıkması, protrüze olmasıdır. Fıtık tek başına kullanıldığında karın fıtıkları akla gelse de, lomber disk hernisi yani bel fıtığı ve servikal disk hernisi yani boyun fıtığı da toplumda sıklıkla rastlanan durumlardır.

Fıtık nedir?

Kişinin günlük hayatını olumsuz olarak etkileyen fıtık, iç organların bir bölümünün, çoğunlukla bağırsağın bir parçasının doğal ortamından dışa doğru çıkması, deri altıda şişlik yaratması olarak tanımlanır. Bel ve boyun bölgesi fıtıkları ise omurlar arasında bulunan disklerin doğal konumlarını kaybetmesi sonucu olarak ortaya çıkar.

daha okun ….Kalp Ağrısı Neden Olur?

Fıtık çeşitleri nelerdir?

Pek çok türü ve çeşidi bulunan fıtığın en sık görülen çeşitleri; karın, bel ve boyun fıtıklarıdır. Karın fıtıkları genel olarak kasık, göbek ve ameliyat kesisi fıtığı olarak incelenir. Tedavi edilmeyen karın fıtıkları zaman içerisinde basınç nedeniyle büyür ve tedavi şansı azalır. Bel ve boyun fıtıklarında ise kişinin hayat kalitesini olumsuz etkileyerek fıtık bölgesinin yanı sıra kol ve bacaklarda his kaybı, ağrı ve güçsüzlük gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Fıtık neden olur?

  • Ağır yük kaldırmak
  • Uzun süre ayakta kalmak
  • Fiziksel güç kullanılarak yapılan ağır işler
  • Ameliyatlara bağlı kas kesileri
  • Kronik öksürük
  • Karın içinde sıvı birikimi
  • Ikınma
  • Hızla kilo almak
  • Gebelik

Fıtık belirtileri nelerdir?

Fıtık belirtileri fıtığın oluştuğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Genel olarak karın bölgesinde olan fıtıklarda kasların yırtılmasına bağlı olarak ağrı ve cilt altında şişlik görülür. Şişlik büyüdükçe ağrı azalsa da tedavi zorlaşır. Boyun ve bel fıtıklarında ise ekstremitelerde güçsüzlük, ağrı ve his kaybı gibi belirtilerin yanı sıra fıtığın olduğu bölgede de ağrı hissedilir.

Fıtık tedavisi nasıldır?

Fıtığın oluştuğu bölgeye göre tedavi şekli değişir. Bazı durumlarda egzersiz, fizik tedavi ve ilaç tedavisi uygulansa da bu tedavi yöntemlerine yanıt alınamayan ve ileri düzey fıtıklarda cerrahi operasyon yapılır. Eğer bu tarz ağrılarınız varsa uzman bir hekime görünerek bir an önce kontrollerinizi yaptırmanız önerilir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0