Kadınlar neden yalan söyler?

Kadınlar neden yalan söyler?

Kadınlar genellikle başkasının hayatını etkilemek için değil, kendi hayatlarını korumak için yalan söylüyor. Ama ‘yalan yalandır’ elbette. Yalan söyl

Başkan Erdoğan İle Fenerbahçe Başkanı Ali Koç Arasında Döviz
Kurban Bayramı
Sovyetler’in kayıp denizaltısı bulundu

Kadınlar genellikle başkasının hayatını etkilemek için değil, kendi hayatlarını korumak için yalan söylüyor. Ama ‘yalan yalandır’ elbette.

Yalan söylemek sağlığı bozuyor
Amerika Indiana’daki Notre Dame Üniversitesi Psikoloji Profesörü Anita Kelly’nin araştırması yalan söylemenin kişinin sağlığını bozduğunu ortaya koydu. Anita Kelly 110 yetişkin ile 10 hafta süren bir çalışma yaptı.

Deneklerin yarısından ne olursa olsun yalan söylememelerini istedi. Diğer yarısını ise yalan söyleyip söylememe konusunda serbest bıraktı.

Seni başka bir erkek için terk etmiyorum
Bilinir ki; bir kadın eğer çok kötü bir durum (şiddet, aşağılama gibi…) yoksa bir erkeği terk etmeden önce mutlaka bir başka erkekle bağlantıya geçmiştir bile. Yani o erkekle tanışmıyor olsa bile elde etmeyi aklına koymuştur.

Nitekim, böyle bir ayrılıktan en 1 ARALIK 2013 fazla 1 ay sonra o kadını yeni erkek arkadaşıyla görmek mümkündür. Kadın bu yalanı erkeğin, “Yoksa başka biri mi var?” sorusu üzerine söyler. Amacı erkeğin gururunun kırılmasını önlemektir.

Evlilik hiç bana göre değil
Gelin, gerçekleri konuşalım. Türkiye’de her kadın er ya da geç evlenmek ister (arada birkaç istisna olabilir tabii). Bir kadın “Evlilik bana göre değil” diyorsa ya şu anda birlikte olduğu erkek evlilikten hiç söz etmiyordur, ya da yaşıtları evlendiği için kendi durumuna bir açıklama getirmeye çalışıyordur.

25 yaşına gelmiş her kadının biyolojik saati çalışır ve hormonları “Anne ol” diye emir göndermeye başlar. Yani sevgili okur, evlenmek kadın için yerine getirilmesi gereken bir emirdir.

Benim için maddiyat değil kişilik önemli
Bu aralar kadınların en sık başvurduğu yalan. Evet, kişilik önemli de günümüz dünyasında para da önemli. Birçok kadın sevgilisinin ya da eş adayının paralı olmasını tercih ediyor.

Tabii bunu dile getirmek yerine “Kişilik” yalanına başvuruyor. Bu yalanın türevleri de var, “Yakışıklılık önemli değil, dürüst olsun” diyenler, “Beni sevsin bana değer versin de samanlıkta bile yaşarım” diyenler…

Kıskançlığı asla kaldıramam
Kadınların klasik yanılgısı “Beni çok seviyor, o yüzden de çok kıskanıyor” yargısıdır. Oysa kıskançlığın sevmeyle hiçbir ilgisi yoktur (Lütfen bu konuda daha önce yazdığım yazılara göz atın. İnternette bulabilirsiniz).

Kadınlar bu yanılgının içinde hep kıskanılmak ister. Ama kendini de korumaya alır. Bu yalanı daha birkaç kez buluştuğu erkeğe söyler. Aslında anlatmak istediği şudur: “Beni kıskan. Deli gibi kıskan. Sakın bu söylediklerime aldırma…”

Dedikoduyu sevmem, yapanı da sevmem
Kadınlar bir araya geldiklerinde özellikle hemcinslerinin yaşamlarını irdelemeyi çok sever. E buna da tabii ki dedikodu denir. İstisnalar olsa da dedikodu sevmeyen kadın yoktur aslında. Ama “dedikoducu” damgasını yemek istemeyen kadınlar sıklıkla bu yalana başvurur.

“Dedikoduyu sevmem” demek yetmez, “Yapanı da sevmem” diyerek durumunu pekiştirir. Ama Nişantaşı’nda bir kafeye oturup, yanda iki kadının oturduğu masaya kulak kabartırsanız durumun hiç de öyle olmadığını anlarsınız.

İlişkilerimde çok seçiciyim
Uzun süredir yalnız olan kadınların başvurduğu yalan. Elbette hayatında birinin olmasını istemektedir. Neredeyse çevresindeki her arkadaşı da ya evlidir, ya da ilişki yaşıyordur.

Bu tür arkadaşlarıyla bir ortamda olduğunda tabii ki hedef odur ve “Sen niye yalnızsın?” sorularını geçiştirecek en güzel bahane “Seçiciyim” bahanesidir. Siz onu bir de içine sorun. Ah bu aralar biri gelip biraz yakınlık gösterse… Bir randevu teklif etse…

Kadınlar neden yalan söyler?
Hayal ettikleri hayatı yaratmak ve kendilerini daha iyi hissetmek en önemli sebep.
Kadınlar hayal ettikleri yaşamı yaratmak ve süregelen hayatları hakkında daha iyi hissetmek için yalan söylüyor.

Kendilerini başarılı, zayıf ya da ilişkilerinde yeterince mutlu hissetmiyorlar ve olmasını istedikleri gibi yansıtarak, öyleymiş gibi hissetmeye çalışıyorlar.

Ağırlık konusu
Kadınlar pek çok şey hakkında yalan söylese de favori başlığın kiloları olması şaşırtıcı değil. Kiloları ehliyet belgeleri için sorulduğunda kadınların %68’i yalan söylüyor. Yasal dokümanlarda bile yalan oranının bu kadar yüksek olması korkutucu gelmiyor mu?

Kadınların gerçekleri saptırdıklarını itiraf ettikleri diğer alanlar ise; fikirleri, ilişkileri, becerileri ve gelirleri…

Genellikle yabancılara yalan söylemeye meyilli olan kadınların yalan söyledikleri listesini iş arkadaşları ve işverenleri izliyor. Ancak yine kadınların %70’i kendileri için önemli olan insanlara yalan söylemenin kabule dilemez olduğunu belirtiyor.

Yalan neden?
Kadınların %38’i bir insan ya da durumun gelişmesine faydalı olacak durumlarda, %36’sı başka bir insanın duygularını incitememek için yalan söylemenin yerinde olduğunu düşünüyor. %13’ü ise kendilerini beladan uzak tuttuğu sürece yalan söylemenin geçerli olduğunu düşünüyor. Yarısından fazlası(%55) kısıtlanmış bilginin yalan sayılmayacağına inanıyor.

Neden daha sık yalan söylemedikleri sorulduğunda, %71’i “yanlış bir şey olduğu için” diye cevapladı, %33’ü çünkü bu konuda çok kötü olduklarını ve yüzde 10’u kötü bir insan olarak algılanmaktan korktukları için yalanlarını sınırladıklarını söylediler.

Büyük bir oran olan %91’i ise yaşlandıkça kendileriyle daha barışık ve rahat olduklarına ve bu yüzden daha az yalan söylediklerini itiraf etti.

İnsanoğlu genelde başı sıkıştığında, korktuğunda yalana başvurur. Bu yalanlar kimi zaman sevgiliye, kimi zaman iş yerindekilere, kimi zaman da yakın çevreye karşı söylenir.

Bu konuda Amerika’da yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerin kadınlara oranla daha çok yalan söylediği ortaya çıktı. Yalan söyleme oranlarının cinsiyet dağılımı araştırmasına göre yalan söylemede erkeklerin en çok “Bir şeyim yok, iyiyim ben” yalanlarına başvurdukları gözlendi.

Amerika’da 2 bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda günde ortalama bir kadın 3 kez yalana başvururken erkek ise 6 kez yalan söylüyor. Bu söylenen yalanlar arasında en çok söylenen yalanlar şunlar:

Kadınların En Çok Başvurduğu Yalanlar
Düşüncene saygım var.
Yok bir şey!
Başım ağrıyor.
Senden başka kimse bana çekici gelmiyor.
Bu yeni bir şey değil ki, yıllardır yapıyorum.
Bu akşam Mervelerdeyiz aşkım.
Aslında o kadar da pahalı değil.
Ucuza aldım. Üstelik taksit de yaptılar.
10 dakika içerisinde oradayım.
Hayır, onu ben atmadım.
Kusura bakma duyamadım.
Ben bilemem.
Sana asla yalan söylemedim.
Dış görünüşün benim için hiçbir önemi yok.
Benden daha iyilerine layıksın.
Annen tabi ki bizimle istediği kadar kalabilir.
Şu an kimseyle konuşmak istemiyorum!

COMMENTS

WORDPRESS: 0