Katarlı lobicilere ‘gizemli PR firması tarafından 4 milyon dolar ödendi ’

Katarlı lobicilere ‘gizemli PR firması tarafından 4 milyon dolar ödendi ’

2017’de ABD’li bir lobici, Katar’ın hükümeti ile bağlantısı olan bir PR firmasından yaklaşık 4 milyon dolar aldı, bir analistin söylediğine göre Doha’

Türkiye tutuklu ve hükümlü sayısında Dünya ikincisi
2019’da Türkiye’yi ne bekliyor: Milli Piyango’ya endeksli kriz!
Türkiye, Suriye için özel temsilci atadı

2017’de ABD’li bir lobici, Katar’ın hükümeti ile bağlantısı olan bir PR firmasından yaklaşık 4 milyon dolar aldı, bir analistin söylediğine göre Doha’nın Washington’daki iyiliğini körükleme girişimi oldu.

Tanınmış bir Katar yanlısı lobici tarafından yürütülen Stonington Stratejileri, ABD’de yayımlanan bir Yabancı Ajanlar Kayıt Yasasına (FARA) göre, Blue Fort Halkla İlişkiler adlı bir şirketten 2017 yılının sonlarında 1.95 milyon dolar karşılığında iki ödeme aldı.

Altı aylık kontrat süresince, Stonington Stratejileri “Arab News tarafından görülen dosyalama -“ Stonington Stratejileri “üst düzey tanıtımlar yaptı, geziler düzenledi ve Amerikan ve Katar şirketleri arasında diyalogu geliştirdi” dedi. Belge, anlaşmanın bir parçası olarak danışılan 15 ABD’li şirket yöneticisini listeler.

Anlaşma Nick Muzin tarafından imzalandı ve lobi ustası Joey Allaham tarafından yönetilen Lexington Strategies adlı bir şirkete 2,1 milyon dolar tutarında alt ödemeler yapıldı.

Mother Jones dergisine göre, iki adam daha önce ABD’de Doha adına ABD’deki “sıradışı” lobiciliklerine dikkat çekti.

Dergiye göre, Muzin’in, altı aylık sözleşmeyi Katar devletinin lobi çalışmalarından faydalanabileceğine inanmadıkça FARA mevzuatı uyarınca kaydetmesi için “sebep yok” olacağını belirtti.

Lobicilik kabul edilebilir bir faaliyet olsa da, bir analist Katar’ın küresel olarak iyilik kazanma girişimlerinde sıklıkla “gayri meşru” araçları kullandığını söyledi.

Son lobicilik girişimleri, Katar’ın terör ve aşırıcı grupları küresel olarak finanse ettiğini iddia eden birkaç Doha’nın Basra Körfezi komşusu tarafından yapılan suçlamaları takip ediyor.

Orta Doğu’ya odaklanmış bir yönetim danışmanlığı olan Cornerstone Global’in kurucusu Ghanem Nuseibeh, “Katar, son 20 yıl boyunca kendi nedenleri ve müttefikleri, çoğu… aşırılık yanlıları için lobi yapmak için birçok araç kullanıyor” dedi.

nerek çoğu zaman gayri meşru (ve) etkileyerek çeşitli yollardan etkileniyor.

“Katar’ın, faaliyetleri için risk olarak algıladığı kişileri baltalamak için yasadışı hackleme kullandığı ve sahte haberi kullandığı bilinmektedir.”

“Katar, hem kendi yerleşik medya kanallarını, hem de faaliyet gösterdiği ülkelerde yerel yasaları çiğne

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0