Nasdaq Dubai, ilk Suudi firmalarında vadeli işlem başlattı

Çarşamba günü Nasdaq Dubai, 12 Suudi Arabistan şirketinin hissesiyle ilgili olarak bölgenin sermaye piyasaları için önemli bir adımda vadeli işlem baş

Unutulmaz Ve Ölümcül Bir İntikam
Yeni ‘Uzun Yaşayan Tunus’ siyasi partisi, öncül Chahed liderliğinde doğdu
700 Esir Her Gün 10 Esiri Kılıcın Ucuna Sunuluyor

Çarşamba günü Nasdaq Dubai, 12 Suudi Arabistan şirketinin hissesiyle ilgili olarak bölgenin sermaye piyasaları için önemli bir adımda vadeli işlem başlattı.

Hareket, yatırımcıların Nasdaq Dubai’de işlem görerek Suudi listede yer alan şirketlerin fiyat değişikliklerinden kazanç elde etmelerini sağlıyor.

Nasdaq, geleceklerin bölgesel pazarların uluslararası yatırımcılara çekiciliğini artırmak için tasarlandığını söyledi. Var olan pozisyonları korumak ya da piyasa hareketlerini incelemek için bir araç olarak kullanılabilirler, işlemlerinin sonucunu maksimize etmek için kaldıraç kullanırlar. Yatırımcılar, vadeli hisse senetlerinin fiyatlarının yükselip yükselmemesi nedeniyle vadeli işlemlerden kazanç sağlayabilir.

 

Suudi Menkul Kıymetler Borsası’na (Tadawul) kayıtlı 12 şirket, 212 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahiptir ve Suudi Temel Endüstri Şirketi (SABIC), Al Rajhi Bankası, Alinma Bankası, Almarai Şirketi, Dar Al Arkan Gayrimenkul Geliştirme’yi içermektedir. Etihad Etisalat Şirketi, Rabigh Rafineri ve Petrokimya Şirketi, Suudi Arabistan Maden Şirketi, Suudi Çimento Şirketi, Suudi Elektrik Şirketi, Suudi Kayan Petrokimya Şirketi ve Altayyar Seyahat Grubu.

Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC) valisi ve Dubai Finansal Piyasası (DFM) başkanı Essa Kazim, Suudi vadeli işlemlerinin başlamasını kutlamak için Nasdaq Dubai MarketSite’de pazar açılış zilini çaldı.

Dedi ki: “Dubai’de Suudi hisse senedi vadeli işlemlerinin başlatılması, bölgenin dinamik ekonomisinde aktif bir rol oynamaları için yeni fırsatlar yaratan yatırımcılar için bir dönüm noktasıdır. Dubai, sermaye piyasası bağlantılarını bölgesel ve global olarak güçlendirmeye devam edecektir. pazarın tüm bölümleri için ürün teklifleri. “

 

Nasdaq Dubai’nin başkanı Abdul Wahed Al Fahim şunları ekledi: “Suudi hisse senedi futures pazarımız, çok çeşitli bölgesel ve uluslararası pazar katılımcıları ile birlikte yatırımcıların ihtiyaçlarının kapsamlı bir analiziyle işbirliği üzerine kuruludur. Birlikte sunan bir pazar oluşturduk Mükemmel ticaret ve ticaret sonrası hizmetleri ile birlikte kolay erişim ve verimlilik. “

Nasdaq Dubai, ilk olarak Mayıs 2018’de Suudi hisse senedi vadeli işlemlerini başlatma planlarını açıkladı. Vadeli işlemler, Nasdaq Dubai’de hisse senetlerinin para birimi olan Suudi Arabistan’da işlem görüyor.

 

Borsa, 2016 yılında yedi şirkete ait tek hisse senetleri ile BAE vadeli alım satım işlemlerini başlattı. O zamandan beri BAE şirketlerinin yanı sıra bugünkü Suudi sözleşmelerinin eklenmesiyle Nasdaq Dubai, toplam 29 bölgesel şirket için tek bir hisse senedi satışı sunuyor.

Borsa 2018’de Dubai Finansal Piyasası’nın DFMGI hisse endeksinin yanı sıra Abu Dabi Menkul Kıymetler Borsası’nın ADI endeksine de vadeli işlemler eklemiştir. Bu ay, MSCI’nin BAE hisse endeksine gelecek ay gelecekleri ekleyecek

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0