Pakistan ve Afgan yetkililer bu hafta İslamabad’ta barış görüşmeleri yapacaklar

Pakistan ve Afgan yetkililer bu hafta İslamabad’ta barış görüşmeleri yapacaklar

Üst düzey Afganistan ve Pakistanlı yetkililer, bu hafta Taliban'ı Afgan hükümeti ile müzakere masasına getirme çabalarına odaklanacak olan İslamabad't

Bayram namazı saat kaçta? nasıl kılınır ?
Trump, Suriye’den çekilme için hiçbir zaman çizelgesi vermiyor, Kürtleri korumak istiyor
Türkiye cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Suriye ile ‘düşük seviyede’ temas halinde olduğunu söyledi

Üst düzey Afganistan ve Pakistanlı yetkililer, bu hafta Taliban’ı Afgan hükümeti ile müzakere masasına getirme çabalarına odaklanacak olan İslamabad’ta görüşmelerde bulunacaklar.

Taliban’ın Afgan hükümeti ile oturmayı reddetmesi, tüm paydaşlar için büyük bir zorluk olmaya devam ediyor. ABD ve Afgan hükümeti Pakistan’ı Taliban’ı Afganistan içi müzakerelere katılmaya teşvik etmeye çağırıyor. Ancak İslamabad, özellikle Taliban siyasi ofisi ile temasta bulunanların “ortak bir sorumluluk” olduğu konusunda ısrar ediyor.

 

Pakistan, 17-18 Aralık tarihlerinde BAE’de ABD-Taliban görüşmelerini kolaylaştırdı ancak Taliban liderlerini Abu Dabi’de bulunan Afgan yetkilileriyle görüşmeye Suudi ve BAE yetkililerinin de katıldığı konusunda ikna etmedi.

Resmi ve diplomatik kaynaklar Daily Times’a verdiği demeçte, Yüksek Barış Konseyi sekreteri Omar Daudzai’nin Taliban’ı müzakere masasına getirme yollarını araştırmak için Salı günü İslamabad’a gelmesi planlanıyor. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Ashraf Ghani’nin barış konusunda uzlaşmaya varması için özel bölge elçisi olan Daudzai, Dışişleri Bakanı Şah Mahmood Qureshi ve diğer yetkililerle görüşecek. Kaynaklar, Daudzai’nin Başkan Ghani’den Pakistan liderlerine özel bir mesaj ileteceğini söyledi.

 

HPC sözcüsü Syed Ihsan Tahiri, Kabil’deki gazetecilere verdiği demeçte, Daudzai liderliğindeki heyetin Pakistan dışişleri bakanı, ordu şefi, etkili siyasi ve dini liderler ve muhtemelen başbakanla görüşeceğini söyledi.

Afganistan’ın 1TV’sine göre, “Dört günlük ziyaret Salı günü başlayacak ve İslamabad’ın Kabil ve Taliban arasında Afganistan’ın barışı için bölgesel ülkeler arasında fikir birliği oluşturmaya yönelik müzakereleri kolaylaştırması yönünde teşvik gündemiyle başlayacak” dedi.

Tahiri, heyetin HPC sekreteryası Omar Daudzai’nin başkanı ve biri Afganistan Dışişleri Bakanlığı’ndan olmak üzere diğer üç yetkiliyi içereceğini söyledi.

Taliban yetkililerine göre, Afgan heyeti Taliban ve Amerikalı yetkililerin Katar’da yeni bir müzakere turu düzenlemeye ayarlandığı bir zamanda Pakistan’ı ziyaret edecek.

Afgan yetkililer daha önce Suudi Arabistan’ın da barış görüşmeleri teklif ettiğini belirtti; Ancak Tahiri Pazar günü yaptığı açıklamada, toplantı tarihine karar verilmediğini söyledi.

Bir Taliban yetkilisi geçen hafta Daily Times ‘a da herhangi bir davetiye almadıklarını, ancak Suudi Arabistan’ da böyle bir toplantı olasılığını dışlamadıklarını söyledi.

 

Bir Taliban lideri, “Eğer (Suudi Arabistan) bizimle ilişki kurmak isterlerse, cevabımız diğer ülkelerle ilişkilerimizde olduğu gibi olumlu olacaktır” dedi.

 

Taliban ile görüşme yapmakla görevli olan HPC, eğer Taliban Afgan hükümetinin delegasyonunu yerine getirmeyi kabul etmediyse Kabil idaresine Suudi Arabistan toplantısına katılmamasını tavsiye etti.

 

HPC sözcüsüne yaptığı konuşmada BBC Pashto, “Barış konseyi, hükümetin Taliban’ın Afgan müzakerecileri ile doğrudan görüşmelere katılımı temin etmesine kadar Suudi komisyonu görüşmelerinden uzak durmasını istedi.” Dedi.

Taliban ve ABD yetkilileri, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Alice Wells’in ABD’nin özel elçisi Zalmay Khalilzad’la birlikte Ekim ve Kasım’da iki tur izledi.

17-18 Aralık’ta Abu Dabi’de bir tur daha düzenlendi. Ancak, her iki taraf da herhangi bir anlaşmaya varamadı ve Taliban yetkilileri, belirli mahkumlar, özellikle mahkumların değişimi konusunda ilerleme kaydedilmesini umut ediyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0