Savunma Bakanı Akar, ABD Savunma Sekreteri Shanahan, ABD’nin Suriye’den çekilişini tartıştı

Savunma Bakanı Akar, ABD Savunma Sekreteri Shanahan, ABD’nin Suriye’den çekilişini tartıştı

Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Perşembe günü yapıl

25 Temmuz Dünya Kilo Verme Günü
Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye büyük övgü
96 yıl önce bugün Milli Mücadele zafer tacını taktı

Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Perşembe günü yapılan bir telefon görüşmesi sırasında ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesini görüştü.

Görüşmede Suriye’deki son gelişmeler, ABD’nin geri çekilme süreci ve güvenli bölge sorunları tartışıldı.

Aralık ayı ortasında, ABD Başkanı Donald Trump ABD’nin ABD’nin askerlerini Suriye’den çekeceğini açıkladı ve ABD birliklerinin Suriye’de olmasının tek sebebinin Suriye’de olduğunu söyledi.

Trump’ın hızlı kararı, eski Savunma Sekreteri James Mattis’in istifasını doğurdu ve çeşitli eleştiriler ortaya koydu.

Bu gelişme, hızlı bir şekilde, çoğunlukla PKK’ya bağlı Halk Koruma Birimleri (YPG) teröristlerinden oluşan bir şemsiye grubu olan Suriye Demokratik Güçlerine (SDF) yönelik ABD desteğini durdurma niyeti olarak yorumlandı.

Türkiye, kuzey Suriye’de yalnızca Türk kuvvetlerinin denetimi altında terörist olmayan güvenli bir bölgenin kurulması gerektiğini yineledi.

Geçen hafta, ABD Suriye’de ABD’den kaçtıktan sonra bir süre için Suriye’de birkaç yüz Amerikan askerinden oluşan küçük bir barışı koruma grubunu terk edeceğini açıkladı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0