Sigara içen Diyanet personeli hac, umre görevlerine atanmayabilir.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı (Diyanet) Başkanı Ali Erbaş, sigara içmeyenlerin 2019 yılında hac ve umre ziyaretlerinde görev almasının tercih edil

Türkiye Şefkat Eli Demektir
koç Babmız Fener Evimiz
Nadine Labaki, BAFTA kategorisinde aday gösterilen tek kadın yönetmen

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı (Diyanet) Başkanı Ali Erbaş, sigara içmeyenlerin 2019 yılında hac ve umre ziyaretlerinde görev almasının tercih edileceğini söyledi.

Erbaş, “Bu yıl hac ve umre ziyaretlerinde sigara içmeyen din görevlilerini tercih edeceğiz” dedi.

“Belki gelecekte, sigara içenlerin imam olmaları için sınava girmelerine bile izin verilmeyecek. Bunu gerçekten umursuyorum, ”dedi.

Vatandaşların dini topluluktaki sigara içenlerden şikayetçi olduklarını söyleyerek dini yetkilileri meseleye hassas bir şekilde yaklaşmaya çağırdı.

“Tüm görevlilerimizin yanı sıra kutsal bir görevde olan tüm imamlarımız bu tür alışkanlıklardan uzak durmalı. Vatandaşlarımız, ellerinde sigara olan dini yetkilileri görmek istemiyor ”dedi.

Erbaş, pek çok dini bilgin tarafından sigara içmenin “haram” (İslam yasası tarafından yasaklanmış veya yasaklanmış) olarak kabul edildiğini ve görüşünün de kendilerine uygun olduğunu vurguladı.

Ayrıca imamların insanlara vaazlar sırasında sigara içmenin ne tür zararlar verdiğini söylemeye devam edeceğini söyledi.

Diyanet başkanı ayrıca, dinin insanları kötü alışkanlıklarından uzaklaştırdığını ve bu kapsamda sigaraya karşı mücadelenin dini toplum için bir görev olduğunu vurguladı.

“İnsanlar kendilerine zarar veren alışkanlıklardan uzak durmalı; dinin emrettiği şey budur. Dolayısıyla, önemli görevlerimizden biri insanları zarar verebilecek şeylerden korumak ”dedi.

Erbaş ayrıca, sigara içmek için harcanan parayla, çok sayıda aç ve fakir insana yardım sağlanabileceğini vurguladı.

“Ülkemiz yılda 30 milyar dolar sigara içmek için harcıyor. Her 3.5 saniyede bir kişi dünyada açlıktan ölüyor. Sigara için ödenen paranın sadece yarısı açlıktan ölmek üzere olan insanlara verilirse, bu insanlar kurtarılabilir ”dedi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0