Türkiye’nin cumhurbaşkanı yardımcısı ve Bolton, Suriye’yi tartıştı

Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı yardımcısı İbrahim Kalın ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye'deki son gelişmeleri telefonla tartıştılar.

Elif Şafak
Korkunç Havaalanları
Çok Gizli Bir Suikast Ama Bütün Dünyayı Bildi

Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı yardımcısı İbrahim Kalın ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Suriye’deki son gelişmeleri telefonla tartıştılar.

Kalın ve Bolton, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD’li mevkidaşı Donald Trump’ın geçen haftaki telefon görüşmeleri sırasında anlaştıkları konuları gözden geçirdi.

Geçen hafta Erdoğan, Türkiye’nin Trump ile bir telefon görüşmesi sırasında Suriye’deki Manbij’deki güvenliği gecikmeye hazır olduğunu söyledi.

Türkiye cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, İslam Devleti’nin Suriye’deki kalıntılarını temizlemek ve grubun yeniden dirilmesini önlemek için ortak önlemler almayı kabul ettiklerini söyledi.

Telefon görüşmesi sırasında, Kalın ve Bolton, ABD’nin Suriye’den çekilmesi ve güvenli bir bölge oluşturulması ve Manbij yol haritasının gerçekleştirilmesi için işbirliği sürecinde ABD’nin eşgüdümünü sürdürme konusunda hemfikirdi.

Ayrıca terörle mücadelede iki ülke arasında etkin işbirliğinin önemini vurguladılar.

Ayrıca Trump’ın Türkiye’ye yaptığı devlet ziyaretini de görüştüler.

COMMENTS

WORDPRESS: 0