Ulusal Güvenlik Konseyi, Türkiye’yi hedef alan terör gruplarına dış yardımın durdurulması çağrısında bulundu

Ulusal Güvenlik Konseyi, Türkiye’yi hedef alan terör gruplarına dış yardımın durdurulması çağrısında bulundu

Ulusal Güvenlik Konseyi (MGK) Çarşamba günü geç saatlerde, Türkiye'yi hedef alan terör gruplarına dış yardım çağrısının sona erdirilmesi çağrısını yin

Dolar 5 Lirayı Aştı
Bebek Katili Pkk
İstanbul yağmura teslim oldu! Meteoroloji son dakika uyarısı

Ulusal Güvenlik Konseyi (MGK) Çarşamba günü geç saatlerde, Türkiye’yi hedef alan terör gruplarına dış yardım çağrısının sona erdirilmesi çağrısını yineleyen bir bildiri yayınladı.

Başkent Ankara’da yapılan beş saatlik bir toplantıdan sonra yapılan açıklamada MGK, Türkiye’nin Suriye’deki İdlib’deki mevcut durumunu korumaya, Manbij yol haritasının uygulanmasına ve Fırat Nehri’nin doğusunda iş yapma durumuna ilişkin tutumunu sürdüreceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’li meslektaşı Donald Trump ile telefonda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Suriye’nin Manbij’indeki güvenliğini gecikmeden ele geçirmeye hazır olduğunu söyledi.

Türkiye cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Erdoğan ve Trump, DAEŞ’in Suriye’deki kalıntılarını temizlemek ve grubun yeniden dirilmesini önlemek için ortak önlemler almayı kabul ettiklerini söyledi.

Konsey, terörle mücadele çabalarının bir parçası olarak ülkenin güney sınırlarının güvence altına alınmasının altını çizdi.

Manbij ve çevresindeki bölgeler, YPG’nin hakim olduğu ABD Demokratik Güçlerinin (SDF) kontrolünde ve Ocak 2014’te kenti ılımlı muhalefetlerden ele geçiren DAEŞ’in görevinden alınmasından sonra Ağustos 2016’dan beri hüküm sürüyor.

Ancak Türkiye, Manbij’deki YPG varlığına şiddetle karşı çıkıyor. Türkiye ve ABD arasındaki gergin ilişkilerde, ikincisinin DAEŞ ile mücadele bahanesi altındaki YPG’ye verdiği destek nedeniyle büyük bir engelleme noktası oldu. YPG’nin ABD, AB ve Türkiye tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK ile organik örgütsel ve operasyonel bağlantıları var.

COMMENTS

WORDPRESS: 0