Suriye ve İran ‘stratejik’ ekonomik anlaşmayı imzaladılar

Suriye ve İran ‘stratejik’ ekonomik anlaşmayı imzaladılar

Suriye ve İran, Şam ile ülkeyi paramparça eden iç savaşta kilit müttefiklerinden biri arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan “uzun vadeli stra

Yeni askerlik sisteminde Bakaya ve yoklama kaçaklarına bedelli hakkı
EN MEŞHUR TÜRK TATLILARIN TARİHİ
Belge Varsa Çık Açıkla

Suriye ve İran, Şam ile ülkeyi paramparça eden iç savaşta kilit müttefiklerinden biri arasındaki işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan “uzun vadeli stratejik ekonomik işbirliği” anlaşmasını içeren Pazartesi günü geç saatlere kadar 11 anlaşma ve mutabakat zaptı imzaladı.

Resmi haber ajansı tarafından yapılan açıklamada, anlaşmaların ekonomi, kültür, eğitim, altyapı, yatırım ve konut gibi çeşitli alanları kapsadığını söyledi.

İran’ın İlk Başkan Yardımcısı Eshaq Jahangiri tarafından Şam’ın ziyareti sırasında imzalandılar.

.

Suriye Başbakanı Imad Khamis, “Suriye-İran işbirliğinin gerçekliğine dair dünyaya bir mesaj” olduğunu ve Suriye’ye yatırım yapmak isteyen ve “yeniden yapılanmaya etkin bir şekilde katkıda bulunmak” isteyen İranlı şirketlere fayda sağlamanın “yasal ve idari tesisleri” olduğunu belirtti.

Anlaşmalar, iki ülkenin demiryolu otoriteleri arasında ve ilgili yatırım destek otoriteleri arasında iki anlayış notunu içeriyordu.

Khamis’e göre, altyapı ile ilgili olarak, Tartus ve Lazkiye limanlarının rehabilitasyonu ve 540 megavatlık enerji santralinin yapımı da yapıldı.

Ayrıca “petrol sektöründe ve tarımda onlarca proje vardı” diye ekledi.

İç savaş, Suriye’nin ekonomisine ve altyapısına çok büyük bir zarar verdi ve BM tarafından yaklaşık 400 milyar dolar olarak tahmin edilen savaşla ilgili tahribat maliyeti.

Jahangiri, İran, “Suriye’nin yanında, yeniden yapılanma ile işaretlenecek bir sonraki aşamada” duracağını söyledi.

İran ve Suriye zaten Ağustos ayında bir askeri işbirliği anlaşması imzalamış, Tahran ise petrol dağıtımları ve çeşitli kredilerle çatışma sırasında Şam’ı ekonomik olarak desteklemişti.

Yeni anlaşmalar, ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yeni yaptırımların zeminine karşı çıkıyor; Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın rejimi ve bazı Suriyeli iş adamları ve şirketleri zaten ABD’de ve Avrupalı ​​kara listelerde bulunuyor.

Ayrıca, İsrail’in savaşın 360.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği ve birkaç milyon insanı yerinden ettiği Suriye’de Suriye’de askeri düşmanlıktan kaçmasını önlemek için defalarca taahhütte bulundukları gibi geldiler.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0