‘Müslüman yasağı’: Demokratlar Kongrede Trump’ın düzenine karşı yürüdüler

‘Müslüman yasağı’: Demokratlar Kongrede Trump’ın düzenine karşı yürüdüler

Hamile bir Yemenli kadın olan Shareefa, ABD'deki kocası ve çocukları ile her aradığında, konuşma gözyaşlarıyla sona eriyor. Cumhurbaşkanı Donald Tr

Cristiano Ronaldo, İtalya Ligindeki İlk 3 Maçında Sessiz Kaldı
Ekrem İmamoğlu : Bana tatil de yakışıyor

Hamile bir Yemenli kadın olan Shareefa, ABD’deki kocası ve çocukları ile her aradığında, konuşma gözyaşlarıyla sona eriyor.

Cumhurbaşkanı Donald Trump’ın Müslüman yasağının ikinci yıldönümünü kutlayan bir etkinlikte, Kongre Üyesi Ilhan Omar, Amerika’daki ailesine katılmak için vize almayı reddeden Shareefa’nın hikayesini anlattı.

Omar, “Bu beni kızdırdı çünkü üç çocuğumla telefondan yeni çıktım ve bunun bu ülkenin sahip olduğu değerlerin herhangi birine uyması için mücadele ediyorum” dedi.

Somali Amerikalı olan Omar ile Şerifa arasındaki paralellikler açıktır – ikisi de yasağı hedef alan bir ülkeden, her ikisi de Müslüman olan annelerdir. Ancak bunlardan biri Kongre üyesidir, diğeri ise güvenlik riski olarak değerlendirilmekte ve ülkeye girmesi engellenmektedir.

Birleşme yasağı, Yemen, Somali, İran, Suriye, Libya ve İran da dahil olmak üzere birçok Müslüman çoğunluk ülkesinden seyahatleri ciddi şekilde kısıtlayan yasağın keyfi ve haksız mahiyetini vurgulamaya hizmet edebilir.

Ömer ve diğer Demokrat Kongre üyeleri, Trump’ın yürütme kararına yasama yollarıyla itiraz etme sözü veren Pazartesi günü Müslüman yasağına karşı yürüdüler.

Omar, ABD Capitol binasında bir salonda düzinelerce eylemci kalabalığına, “Bu politikanın, bu ülkeye daha iyi bir yaşam aramak için gelmek isteyen milyonlarca insana ne kadar yıkıcı olduğunu biliyorum.” Dedi.

Kongre üyesi, yönetimin, Müslümanların ülkeye girmesini engelleyecek bir “dini sınav” düzenlemeyi başardığını, yönetimin, Müslüman mültecilerin kabulünü görevden bu yana yüzde 91 oranında azalttığını gösteren bir araştırmaya işaret ettiğini söyledi.

Omar, “Trump sınır duvarını kazanmamış olabilir, ancak dünyanın dört bir yanındaki insanları yalnızca dinlerine dayanarak uzak tutan görünmez bir duvar yarattı,” dedi.

‘Amerikan yapımı bombalar’

Şu anda Temsilciler Meclisinin kontrolünde olan Demokrat milletvekilleri, yasağını uygulamaya koyacak şekilde mali açıdan boğulma sözü verdiler. Kongre Üyesi Judy Chu ve Senatör Chris Murphy, emri “uygulamak için herhangi bir fonun veya ücretin kullanılmasını yasaklayan” bir 2017 tasarıyı yeniden sundu.

“Dış İlişkiler Komitesinin bir üyesi olarak, geceleri Müslüman yasağı nedeniyle uykuya dalmamın nedenlerinden biri, ABD’ye girmeyi reddettiğimiz ülkelerde yaptığımız şeyleri yan yana koymam.” Yemen’deki savaşın açık eleştirmeni Murphy, Pazartesi günü söyledi.

“Amerikanları bombaladıkları ülkelere bombaları atıyoruz, bu yerlerde insani kabuslar yarattık ve ABD daha önce hiç bu kadar o ülkedeki insanları engelleme ve anahtarı atma kararı almadı” dedi.

Senatör, yasağı “ulusal güvenlik felaketi” olarak nitelendirerek, ABD’nin dünyanın dört bir yanındaki Müslümanları tehdit olarak gördüğünü ilan ettiğini söyledi.

“Her gün bizi zayıflatıyor” dedi.

 

Chu, onun adına, Kongre’nin Trump’ın Amerikalıları bölmek için kullandığı politikaları finanse etmek için tek bir dolara izin vermemesi gerektiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı, Trump’ın ABD-Meksika sınırlarında “dua halılarının” ABD-Meksika sınırlarında bulunduğunu, sözde Müslümanların ABD’ye geçmeden korktuğunu arttırmak için bulunduğunu kanıtladığını söyleyerek gerçeklere duydukları eksiklikten dolayı kapattı. dokümantasyon.

 

Chu, “Trump’ın korku ve bölünme haçlı seferinde hiçbir yeri yok” dedi. “Ama beni asıl kılan Amerikan halkının hissiyatı. İlk Müslüman yasağı ilan edildiğinde, havaalanına indiğinde ve asla yüzlerce insanın saatlerce protesto etmek için geldiğini asla unutmayacağım. .”

‘Çok umutluyum’

Omar’ın yanı sıra diğer iki Kongre üyesi olan Andre Carson ve Rashida Tlaib Pazartesi günü yasağı kınadılar.

Tlaib, nefret suçlarında meydana gelen yükseliş ile Trump’ın 2015 yılında geç bir aday olduğu için yasağı ilan etmesi arasındaki bağlantıyı vurguladı.

Tlaib, “Ülkemiz Müslümanları yasakladığı için, daha fazla Müslüman’ın – rekor numaraların – göreve gelmeye başladığı” inanılmaz, olağanüstü bir zaman. “Dedi.

Tlaib, kendisinin ve Ömer’in ağırlıklı olarak Müslüman topluluklar tarafından değil, adayların inancının ötesini görebilen Amerikalılar tarafından seçildiğini belirtti.

“Bu bana, bana çok fazla ışık veriyor ve geleceğe umut veriyor” dedi.

Müslüman Amerikalı eylemciler, ABD Yüksek Mahkemesinin geçen yılki kararnameyi onaylamasının ardından yasağı devirmek için siyasetçilere güveniyorlar.

Ancak Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi hala Senato’nun kontrolünü elinde tutuyorsa, yasağın rakipleri için ileride sorunsuz bir yol olmayabilir.

Yine de Kongre üyesi Omar, başarı beklentisi konusunda iyimser olduğunu söyledi.

MEE’ye etkinlikten sonra yaptığı açıklamada, “Evde bir şeyler yapabileceğimize dair çok umutluyum” dedi. “Umut edebileceğimiz şey, bizi hedefimize daha da yaklaştırmak için harekete geçmek.” Eğer evde bir şeyler yapabilirsek, o zaman Senato’daki şeyleri zorlamaya çalışabiliriz. ”

Ve Senato yasağa karşı tedbiri ilerletemese bile, dedi ki çaba 2020 seçimlerinden sonra yasağı mağlup etme şansını artırıyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0