Trump: İngiltere anlaşmasız bir Brexit ‘e hazırlıklı olmalı

Trump: İngiltere anlaşmasız bir Brexit ‘e hazırlıklı olmalı

ABD Başkanı Donald Trump yarın başlayacağı İngiltere ziyareti öncesi İngiliz Times gazetesine verdiği röportajda , İngiltere'nin AB'den çıkış (Brexit)

Seçimden sonra ilk iş süriye’de Erdoğan ne yapacak ?
Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı
AK Parti İstanbul’un tüm ilçelerinde seçime itiraz edecek…
ABD Başkanı Donald Trump yarın başlayacağı İngiltere ziyareti öncesi İngiliz Times gazetesine verdiği röportajda , İngiltere’nin AB’den çıkış (Brexit) sürecinde istediği anlaşmayı sağlayamazsa , anlaşmasız ayrılması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump , Pazartesi günü başlayacağı İngiltere ziyareti öncesi İngiliz Times gazetesine verdiği röportajda, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış  sürecinde istediği anlaşmayı sağlayamazsa, anlaşmasız ayrılması gerektiğini söyledi.

Trump, “İstediğin anlaşmayı alamazsan, adil bir anlaşma yapamazsan, o zaman yürüyüp gidersin” dedi.

Röportajında Brexit Partisi lideri Nigel Farage’ın müzakere sürecinde yer alması gerektiğini söyleyen Trump,
süreci de eleştirdi.

Trump, İngiltere’nin Brexit müzakere sürecinde “tüm kozları AB’nin eline verdiğini” savundu.

vam Kamarası’nın gündemini belirlemeden sorumlu bakan Mel Stride, Trump’ın fikirlerinin sadece kendisini bağladığını ve İngiltere’nin yeni başbakanının Trump tarafından seçilmeyeceğini söyledi.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan ise, Trump’ı “artan küresel tehdidin en korkunç örneklerinden biri” şeklinde tanımladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye Geliyor

Johnson yanıt vermedi

Johnson geçmişte Trump’ın Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girmesini yasaklaması gibi bazı kararlarını eleştirmişti.

Ancak geçen yıl Nisan ayında Trump’ın İngiltere ziyaretinin kesinleşmesini “muhteşem haber” olarak yorumlamış ve daha sonra yaptığı bir açıklamada İngiltere’yi eğer Trump yönetseydi, Brexit müzakerelerinin daha iyi ilerleyeceğini savunmuştu.

İngiltere’de 23 Haziran 2016’da yapılan Brexit referandumuna seçmenlerin yüzde 72.2’si katılmış, bunların yüzde 51.9’u Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde oy kullanmıştı.

kaynak : bbc türk

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0