‘Türkiye S-400 alırsa, F-35 alamaz

‘Türkiye S-400 alırsa, F-35 alamaz

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektubunda, "Türkiye'nin S-400'ü teslim alması takdirinde F

Trump: İngiltere anlaşmasız bir Brexit ‘e hazırlıklı olmalı
Dışişleri Bakani Çavuşoğlu: biz S-400’ü aldık.
İstanbul’u bırakmak istemeyen Suriyeli ler protesto ettiler

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektubunda, “Türkiye’nin S-400’ü teslim alması takdirinde F – 35 ‘leri alamayacağını” açıkladı .

Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektubunda, “Türkiye’nin S-400’ü teslim alması takdirinde F-35’leri alamayacağını” dile getirdi.

Yeni pilotların F- 35 eğitiminin durdurulacağını da yazan Shanahan, Pentagon’un bu adımlarının ABD’nin Rusya’yı hedeflediği “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” (CAATSA) kapsamı dışında olduğunu, bu yönde Kongre’de güçlü bir kararlılık olduğunu aktardı:
“Amerikan Kongresi’nde iki partinin de Türkiye’nin S-400 alması durumunda Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını uygulamak konusunda güçlü bir kararlılığı var.”

Trump: İngiltere anlaşmasız bir Brexit ‘e hazırlıklı olmalı

ya s – 400 ya da F – 35 :

“Eğer Türkiye, 28 Mayıs’ta yaptığımız telefon konuşmasında görüştüğümüz gibi S-400’leri temin ederse, ülkelerimizin Türkiye’nin F-35 programına katılımının sona erdirilmesi konusunda bir plan yapması gerekecektir. Değer verdiğimiz ilişkimizi sürdürmek amacını taşıdığımız halde Türkiye S-400 teslimatını gerçekleştirirse F-35 alamayacak. Halen S-400 konusundaki kararınızı değiştirme şansınız var.”

ABD Yeni pilot eğitimi Türkiyw vermeyecek’

ABD Savunma Bakanlığı görevini yürüten Patrick Shanahan, mektubunda aynı zamanda ABD’nin 31 Temmuz itibariyla Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılması için hangi adımları atacağına dair bir takvimin Akar’a gönderildiğini de söyledi.

Shanahan, bu adımlar kapsamında 31 Temmuz öncesinde F-35 eğitimi alan Türk personelin ancak bir kısmının eğitiminin tamamlanacağını, daha sonrasında Türk personelin eğitim alınmasının engelleneceğini belirtti.

kaynak : BBCTÜRK

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0