‘Türkiye S-400 alırsa, F-35 alamaz

‘Türkiye S-400 alırsa, F-35 alamaz

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektubunda, "Türkiye'nin S-400'ü teslim alması takdirinde F

Kılıçdaroğlu : S-400 Türkiye’nin kendi hakkı ve hukukudur
Huawei krizi ABD ile Çin’in soğuk savaşı mı?
İBB veri kopyalama işlemini durdurdu

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektubunda, “Türkiye’nin S-400’ü teslim alması takdirinde F – 35 ‘leri alamayacağını” açıkladı .

Shanahan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektubunda, “Türkiye’nin S-400’ü teslim alması takdirinde F-35’leri alamayacağını” dile getirdi.

Yeni pilotların F- 35 eğitiminin durdurulacağını da yazan Shanahan, Pentagon’un bu adımlarının ABD’nin Rusya’yı hedeflediği “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” (CAATSA) kapsamı dışında olduğunu, bu yönde Kongre’de güçlü bir kararlılık olduğunu aktardı:
“Amerikan Kongresi’nde iki partinin de Türkiye’nin S-400 alması durumunda Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını uygulamak konusunda güçlü bir kararlılığı var.”

Trump: İngiltere anlaşmasız bir Brexit ‘e hazırlıklı olmalı

ya s – 400 ya da F – 35 :

“Eğer Türkiye, 28 Mayıs’ta yaptığımız telefon konuşmasında görüştüğümüz gibi S-400’leri temin ederse, ülkelerimizin Türkiye’nin F-35 programına katılımının sona erdirilmesi konusunda bir plan yapması gerekecektir. Değer verdiğimiz ilişkimizi sürdürmek amacını taşıdığımız halde Türkiye S-400 teslimatını gerçekleştirirse F-35 alamayacak. Halen S-400 konusundaki kararınızı değiştirme şansınız var.”

ABD Yeni pilot eğitimi Türkiyw vermeyecek’

ABD Savunma Bakanlığı görevini yürüten Patrick Shanahan, mektubunda aynı zamanda ABD’nin 31 Temmuz itibariyla Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılması için hangi adımları atacağına dair bir takvimin Akar’a gönderildiğini de söyledi.

Shanahan, bu adımlar kapsamında 31 Temmuz öncesinde F-35 eğitimi alan Türk personelin ancak bir kısmının eğitiminin tamamlanacağını, daha sonrasında Türk personelin eğitim alınmasının engelleneceğini belirtti.

kaynak : BBCTÜRK

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0