ABD Dorian kasırga ‘sı Kategori 5 seviyesine yükseldi

ABD Dorian kasırga ‘sı Kategori 5 seviyesine yükseldi

Amerikalı yetkililer, ABD'nin güneydoğu sahillerine yaklaşan Dorian kasırgasının tehlike seviyesinin olan Kategori 5'e yükseldiğini açıkladı. Kasırga

ABD füze denemesi yaptı, dolar kritik seviyeyi aştı!
ABD ve NATO , S-400 için Türkiye’ye yaptırım uygulacaklar
Çavuşoğlu: ABD Tehdidi devam ederse karşı adımlar atarız

Amerikalı yetkililer, ABD’nin güneydoğu sahillerine yaklaşan Dorian kasırgasının tehlike seviyesinin olan Kategori 5’e yükseldiğini açıkladı.

Kasırga Florida eyaletini vuracak

ABD Ulusal Kasırga Merkezine göre, Dorian kasırgasının artık en tehlikeli seviye olan Kategori 5 düzeyine yükseldi. Düne kadar yaptığı tahminlere göre Dorian’ın Florida eyaletini vuracağını açıklayan Merkez, son tahminlere göre kasırganın yönünü kuzeye çevirdiğine işaret etti.

EN AZ 3 EYALET TEHDİT ALTINDA

Buna göre Dorian’ın Florida’nın kuzeyinde yer alan Georgia, Güney Carolina ve Kuzey Carolina eyaletlerini vurabileceği açıkkaladı . Güney Carolina Valisi Henry McMaster, eyaletinde acil durum ilan etti.

daha : Rusya: ABD Türkiye’ye ve Moskovaya haber verilmedi

Kasırga ölümcül su baskınlarına yol açabilecek

Kasırganın Florida eyaletinin yaklaşık 600 km doğusundan kuzeye doğru ilerlediği kaydedildi.
Yetkililer,  karaya ulaştıktan sonra olan Dorian yüklü miktarda yağış bırakarak ölümcül su baskınlarına yol açabileceğine dikkat çekti.

Kasırga da rüzgar hızı saatte 220-240 kilometre

Kasırganın merkezindeki rüzgar hızının saatte 220-240 kilometreye ulaşacak .

Trump Washington’da kalmaya karar verdi

ABD Başkanı Donald Trump bu hafta sonu Polonya’ya yapacağı ziyareti iptal etti . kasırgayla ilgili gelişmeleri takip etmek üzere başkent Washington’da kalmaya karar verdi.

Türkiye dışişleri bakanlıktan türk varandaşlara uyarı

Türkiye, ABD’nin güneydoğu sahillerine doğru yaklaşan Dorian kasırgası nedeniyle Türk vatandaşlarını bölgeye seyahatten kaçınmaları yönünde uyardı.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında , Karayipler bölgesinden ABD’nin güneydoğu sahillerine doğru seyrini sürdüren Dorian kasırgasının nedeniyle verebileceği afet koşulları nedeniyle Türk vatandaşlarına zorunlu olmadıkça kasırganın etkili olması beklenen Güneydoğu Amerika kıyıları ve Karayipler bölgesine seyahatten kaçınmaları uyarıdı .

kaynak : milliyet

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0