Çavuşoğlu’ndan Suriye’de güvenli bölge açıklaması

Çavuşoğlu’ndan Suriye’de güvenli bölge açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'de güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin, "ABD'nin getirdiği yeni öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil. Bir an ö

ABD’de Sinagoga Silahlı Saldırı!
Rusya Genelkurmay yetkilisi : Türkiye ile birlikte vurduk.
Türk ve ABD askerlerinin ilk ortak kara devriyesi tamamlandı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasına ilişkin, “ABD’nin getirdiği yeni öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil. Bir an önce güvenli bölgeyle ilgili mutabakata varmamız lazım. Bizim artık sabrımız kalmadı.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Nikaragua Dışişleri Bakanı Denis Moncada Colindres ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret amacıyla

Hakan Atilla Türkiye’ye geldi. Bakan Berat Albayrak karşıladı.

Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

ABD’nin getirdiği öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil

“ABD’nin getirdiği öneriler bizi tatmin eder düzeyde değil. Adeta bir oyalama sürecine gitmek istedikleri izlenimini edindik. Münbiç’teki gibi ortak devriye gibi, askerler arasında bazı yeni fikirler var. Esas bu güvenli bölgenin derinliği, buraları kimin kontrol edeceği konusu ve buradaki PKK/YPG’lilerin tamamen çıkarılması konusu bizim için hassas olan konulardır. Bu üç konuda henüz bir mutabakat sağlamış değiliz. Ortak devriye nasıl olur, üs kurulacaksa nasıl olur, askerler bu teknik konuları görüşüyor. Arkadaşlarımız bu teklifleri kabul edemeyeceğimizi söylemişler. Önümüzdeki süreçte ABD’nin bizi tatmin eder önerileriyle ya da bizim önerilerimizle bir mutabakata varmak istiyoruz.

yol haritası 90 günde tamamlanacaktı ama ….

“2018 Haziran’da uzlaşılan Münbiç yol haritası 90 günde tamamlanacaktı fakat aradan 14 ay geçti, henüz Münbiç’te yol haritası uygulanmadı. ‘Efendim saldırı gelmiyor’ deniyor, yol haritasının amacı o değildi ki; YPG/PKK’nın Münbiç’ten tamamen çekilmesiydi.”

“Bir an önce güvenli bölge konusunda bir mutabakata varmamız lazım, sabrımız kalmadı, aksi halde Türkiye olarak gereğini yapacağız.”

” ARTIK SABRIMIZ KALMADI”

Terör örgütleri sürekli kendisini güçlendiriyor ve ABD’liler de silah veriyor. Süreç uzayınca harekat konusunda hazırlığımız oldu. ABD ekiplerimizi gönderiyoruz o zamana kadar harekat başlatmayın dedi. Görüşme günü CENTCOM komutanının YPG/PKK ile görüşmesi samimi olmadığının göstergesi oldu. Bir an önce (ABD ile) güvenli bölgeyle ilgili mutabakata varmamız lazım. Bizim artık sabrımız kalmadı.

kaynak : haber7

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0