Cinsel İstismarı Ve Çocukları Kaçırması

Cinsel İstismarı Ve Çocukları Kaçırması

cinsel istismarı: cinsel istismar, bir erişkinin cinsel gereksinim ve is-teklerini karşılamak için çocukları araç olarak kullanmasıdır. cinsel istism

Almanya’da bir kaza iki savaş uçağı düştü!
Honda ‘Türkiye’yi terk etmiyoruz’ diyor
The Right to Blaspheme, the Mila Case, and Islamophobia in France

cinsel istismarı:
cinsel istismar, bir erişkinin cinsel gereksinim ve is-teklerini karşılamak için çocukları araç olarak kullanmasıdır.

cinsel istismarı üzücü ve rahatsız bir durum :

cinsel istismar sık rastlanan ve genelde yıllarca süren bir durum olmakla birlikte sıklıkla gizli kalmaktadır. vakaların yalnızca %15’inin bildirildiği düşünülmektedir. cinsel istismarın yaygınlığı konusundabildirilen oranlar büyük farklılıklar göstermektedir (kadınlar için %6-62, erkekler için %3-39). gerçek yaygınlığın kadınlar için %12-17, erkekler için %5-8 olduğudüşünülmektedir.

ABD,da cinsel istismarı:

abd’de 1999 yılında 18 yaş ve altı çocuklarda cinsel istismarın yaygınlığı 1.3/1,000 olarak saptanmış ve kız çocuklarının daha fazla istismara uğradığı bildirilmiştir.

bu durumu yaşayan çocuk geçirdiği travma gereği hep çocuk olarak kalabilir ve yetişkin olduğu halde insanlarla sağlıklı ileitişim kuramaz hale gelir. bir kişinin başına gelebilecek en korkunç durumlardan biridir.

Devlet cinsal istismarı ağır cezanın gerçekleşmesi lazım.

Çocukların cinsel istismarı suçu nedir?kanunda?

Çocuğun cinsel istismarı suçu, kanunda belirlenen belli yaştaki çocuğun bedenine fiziksel temasta bulunma şeklinde cinsel davranışlar sergilenmesi ile oluşur (TCK 103/1). Suç, 5237 sayılı TCK’nın 103. maddesinde “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı” suçlar bölümünde düzenlenmiştir.

Cinsel istismar suçunda mağdur çocuk olup suçun en önemli unsurudur. Çocuk, TCK’nın 6/1-a maddesinde, “henüz 18 yaşını doldurmamış kişi” olarak tanımlanmaktadır.
Cinsel istismar suçu:
Kural 15 yaşını tamamlamamış çocuklara karşı bedensel temasta bulunmak suretiyle cinsel amaçla işlenen fiilleri cezalandırmaktadır (TCK md.103). 15-18 yaş grubunda olan çocuklara karşı hile, cebir, tehdit veya iradeyi etkileyen bir nedenle çocuğun bedeni üzerinde icra edilen fiiller de cinsel istismar suçu olarak nitelenir.
Cinsel Saldırı Suçu: Kural olarak yaşı büyük kimselere veya 15-18 yaş grubu mağdurlara yönelik (hile, cebir, tehdit veya iradeyi etkileyen başkaca bir neden olmaksızın) bedensel temasta bulunmak suretiyle cinsel amaçla işlenen fiilleri cezalandırmaktadır (TCK 102)

Cinsel Taciz Suçu: Mağdurun yaşına bakılmaksızın, fail ile mağdur arasında bedensel temas olmadan, halk arasında laf atma, sözlü taciz vb. gibi ifade edilen cinsel davranışlarla işlenen fiilleri cezalandırmaktadır (TCK 105)

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu: 15-18 yaş grubunda yer alan çocuklarla, çocuğun kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girilmesi halinde reşit olmayanla cinsel ilişki suçu oluşur (TCK 104).

Bu eylemler çocuklarımızın istikbalını için çok kötü.

Cinsel istismara 15 yıl hapis istemi:

Haziran 2012’de meydana gelen olayda A.T., iddiaya göre bir arkadaşının aracılığıyla tanıştığı E.O. ile başka bir arkadaşının evinde ilişkiye girdi. E.O., başka birisinden hamile kalmasının ardından başına gelenleri polise anlattı. Gözaltına alınan ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan A.T. hakkında, ‘Reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçlamasıyla dava açıldı. A.T., 15 yıl hapis cezası istemiyle Zonguldak 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada hakim karşısına çıktı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0